Czy salony fryzjerskie i restauracje zostaną otwarte w drugiej połowie maja?

J. Emilewicz
Zdaniem wicepremier Jadwigi Emilewicz – tak. Tego samego zdania jest minister zdrowia. Ale oboje zastrzegają, że termin 18 maja zależy od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Jak informowaliśmy, minister Emilewicz jest zwolenniczką uruchomienia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności, w drugiej połowie maja, jak powiedziała w Radiu RMF FM. W tym samym czasie mogłyby zostać otwarte restauracje i bary.

Jednak zastrzega, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie minister Szumowski, a resort gospodarki może go do tego przekonać przygotowując zasady bezpieczeństwa i określając standardy pracy w nowych warunkach.

Natomiast sam minister Szumowski zapowiedział, że informacje o kolejnych złagodzeniach zostaną ogłoszone po weekendzie – to będzie trzeci etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych. Na dziś termin 18 maja jest ciągle aktualny, jednak wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej, którą resort cały czas monitoruje.

Minister Emilewicz nie chciała wdawać się w szczegóły, jeśli chodzi o stan gospodarki, bo dane jeszcze spływają, a sytuacja jest na tyle nietypowa, ze ich interpretacja też może nastręczać pewne trudności. Więcej będzie mogła powiedzieć pod koniec maja, jednak uważa, że to, co już można zaobserwować, pozwala na pewien optymizm.

Polacy robią zakupy, konsumpcja rośnie, jest szansa na powrót obrotów na poziomie 70 proc. sprzed pandemii, a to naprawdę dobry wynik. Może się nawet okazać, że Polska przejdzie pandemię bez recesji – co prawda dopiero w przyszłym roku. W tym nie jest to już możliwe. Spadek PKB według jej szacunków wyniesie około 4 proc.

Minister rozwoju powiedziała też, że codziennie słyszy podziękowania za tarczę antykryzysową, a wyniki sondażu CBOS, z których wynikało, że aż 75 proc. Polaków uważa pomocą rządu za niewystarczającą złożyła na karb… niedostatecznego przepływu informacji. Pytana o strajk przedsiębiorców zadeklarowała, że chętnie się z nimi spotka, ale jak dotąd nikt jej o spotkanie nie poprosił, nikt też nie wyraził chęci, by porozmawiać z kimś z rządu.

el

Podziel się: