Czy Poznań będzie ogrzewany wodami geotermalnymi?

Veolia, Innargi, podpisanie listu intencyjnego fot. Veolia PoznańVeolia, Innargi, podpisanie listu intencyjnego fot. Veolia Poznań

Firmy Veolia oraz Innargi podpisały list intencyjny, zgodnie z którym zamierzają szukać wód geotermalnych w Poznaniu i zbadać szanse na ogrzewanie nimi miasta. – Liczymy na dobrą współpracę i realizację projektu – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Celem współpracy firm i tego konkretnego projektu jest dekarbonizacja ciepłownictwa, zgodna z polityką Veolii. Poszukiwania złóż geotermalnych jest kolejnym działaniem na rzecz znalezienia alternatywy dla węgla, a więc także poprawy efektywności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii oraz stabilizacji cen ciepła dla odbiorców.

Frédéric Faroche, prezes zarządu oraz dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, podkreślił, że to porozumienie jest ważnym krokiem w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa z wykorzystaniem nowych technologii.
– Poprzez wykorzystanie źródła, którym jest energia geotermalna, przyczyniamy się zarówno do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz jakości powietrza w mieście, ale także chronimy naszych klientów przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 – podkreślił. – Naszą ambicją jest bycie modelową firmą w zachodzącym obecnie procesie transformacji energetycznej. W tym celu chcemy, aby nasz miks energetyczny był zdywersyfikowany i opierał się na zrównoważonych źródłach.

Samir Abboud, prezes zarządu Innargi, zwrócił z kolei uwagę na fakt, że projekt, który będzie realizowany w Poznaniu, jest pionierski.
– Dzięki niemu, mamy nadzieję przekonać się o istotnym potencjale ciepłownictwa geotermalnego w dużych systemach ciepłowniczych w Europie Środkowo-Wschodniej – wyjaśnił. – Badania firmy McKinsey wskazują na możliwość zasilania energią geotermalną aż 33 proc. sieci ciepłowniczych w Polsce do 2045 r. To źródło energii nie jest zależne od wiatru ani od słońca. Źródło po realizacji inwestycji nie emituje żadnych zanieczyszczeń czy hałasu, zaś sama instalacja zajmuje bardzo niewiele miejsca i wtapia się w krajobraz miejski.

Jednak mimo wielu zalet ciepłownictwa geotermalnego jego wykorzystanie w europejskich sieciach ciepłowniczych było dotychczas ograniczone. Powodem była konieczność poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych. Firma Innargi, która obecnie buduje w Danii największą w Unii Europejskiej ciepłownię geotermalną, opracowała nowy model biznesowy. Zgodnie z nim ciepło geotermalne jest dostarczane jako usługa, co zabezpiecza Veolię przed ponoszeniem kosztów inwestycji związanych z pozyskiwaniem ciepła z głębi ziemi.

List intencyjny został podpisany w Urzędzie Miasta Poznania, a władze miasta wykazały się dużym zaangażowaniem w przygotowaniu porozumienia.
– Dekarbonizacja ciepłownictwa oraz poprawa stanu środowiska i jakości powietrza w Poznaniu są niezwykle ważne dla miasta – wyjaśnił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania. – Wykorzystanie ciepła geotermalnego w Poznaniu wymaga ścisłej współpracy z naszymi urbanistami i specjalistami od ochrony środowiska. Liczymy na dobrą współpracę i realizację projektu z korzyścią dla mieszkańców.

Jan Pic, prezes i dyrektor generalny Veolia Energia Poznań zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o proekologiczne rozwiązania, to współpraca z miastem trwa od wielu lat i jest bardzo udana.
– Dzięki otwartości władz miasta na inicjatywy mogące służyć lokalnej społeczności, udało nam się do tej pory wdrożyć szereg inwestycji na rzecz dekarbonizacji – mówił. – Niedawno na przykład uruchomiliśmy m.in. akumulator ciepła, który magazynuje ciepło w momencie, kiedy nie ma na nie popytu i oddaje do sieci, wówczas, kiedy potrzebują go nasi klienci.

Rok 2023 zarówno dla Veolii, jak i Innargi, będzie okresem wnikliwej analizy potencjału geotermalnego w mieście. Jeśli wyniki analizy będą pozytywne, ciepłownia geotermalna może zostać uruchomiona w perspektywie około 5 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: