Czy “małpki” znikną ze sklepów? Tego chce Ministerstwo Zdrowia

Codziennie w Polsce sprzedaje się ponad 3 mln małych butelek z wódką, czyli tak zwanych “małpek” I zdaniem Ministerstwa Zdrowia właśnie z tego powodu Polacy piją coraz więcej.

“Małpki” są bardzo popularne: niewielkie butelki łatwo schować, nie kosztują też dużo, a zazwyczaj zawierają wódki smakowe, zawierające mniej alkoholu. Niemniej jednak nadal jest to alkohol, i to alkohol wysokoprocentowy. Rocznie Polacy wypijają go prawie 9.5 litra na osobę! To dwa razy więcej niż światowa średnia i małpki mają w tym swój niebagatelny udział.

To właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia – jak informuje Dziennik Gazeta Prawna – zamierza zająć się sprawą tych niewielkich butelek. Konkrety ma opracować zespół ekspertów, ale już teraz wiadomo, że rozwiązania będą szły w kierunku albo ograniczenia sprzedaży – albo podwyższenia akcyzy.

Czy za duże spożycie alkoholu odpowiadają głównie “małpki” można polemizować. Jednak nadmiernie spożycie alkoholu w naszym kraju to niestety smutny fakt. Tylko w czasie trwającej trzy dni akcji Znicz policjanci zatrzymali 62 pijanych kierowców.na wielkopolskich drogach.

DGP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze