Ukraina flaga - solidarność fot. Sławek Wąchała

Czy bohater Ukrainy zostanie honorowym obywatelem miasta?

Leszczyńscy radni chcą tym tytułem uhonorować 26-letniego Witalija Skakuna, który przez pół roku mieszkał i pracował w Lesznie. Skakun zginął podczas wysadzania mostu na Krymie, w Heniczewsku. Zgłosił się na ochotnika.

Jego śmierć miała miejsce już pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego. Witalij Skakun służył jako saper jego jednostka miała za zadanie zatrzymać kolumnę rosyjskich czołgów jadących z Krymu. Skakun i jeszcze kilku żołnierzy zgłosili się jako ochotnicy do wysadzenia mostu. Zadanie się powiodło, ale Skakun nie zdążył uciec. Zginął na miejscu.

Teraz leszczyńscy radni chcą mu przyznać tytuł honorowego obywatela Leszna, ponieważ Witalij Skakun mieszkał w tym mieście i pracował w 2018 roku. Projekt uchwały, przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, jest już gotowy, a radni piszą w nim, że kandydat został zapamiętany jako człowiek życzliwy, pracowity i zaangażowany, który stał się symbolem bohaterstwa obrońców swojej ojczyzny.

Sesja rady miasta Leszna ma się odbyć 7 marca. Pomysłodawcy wyrazili nadzieję, że wszyscy radni poprą tę uchwałę, choć wniosek wykracza poza obowiązujące kryteria nadawania takich tytułów, ale w tej sytuacji jest to usprawiedliwione.

Warto dodać, że prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował Witalija Skakuna tytułem Bohatera Ukrainy.

Źródło: leszno.naszemiasto.pl