minister Michał Dworczyk fot. KPRM

Czy będziemy kupować szczepionki poza Unią Europejską?

Minister Dworczyk zapowiedział dziś zmianę harmonogramu szczepień w Polsce, mówił też o szansach na nową szczepionkę i o zakupach dodatkowych partii poza Unią Europejską.

Szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia rozpoczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia, jednak czas szczepienia grupy zero wydłuży się z powodu zmniejszenia dostawy dawek od firmy Pfizer, jak wyjaśnił minister. Zmiany zostały już wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień, a są spowodowane zmniejszeniem dostaw szczepionki zapowiedzianych przez Pfizera. Do połowy lutego Polska dostanie ich o 360 tys. mniej i do tej ilości trzeba dopasować harmonogram.

– Jest pewna szansa, żeby do końca tego miesiąca została zarejestrowana szczepionka firmy Astra Zeneca, ale to jeszcze nie jest pewne – powiedział minister. – Mamy nadzieję, że do tego dojdzie, ale jesteśmy ostrożni z cieszeniem się, bo widzieliśmy już kilkakrotnie deklaracje producentów, które okazywały się, mówiąc delikatnie, nieprecyzyjne.

Minister zapowiedział też, że cały czas jest prowadzona analiza, jeśli chodzi o możliwości zakupu szczepionek poza umową UE.
– Zgodnie z umową kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do niedokonywania zakupów poza UE – wyjaśnił minister. – Niemcy złamały te zapisy, jak wszystko wskazuje. Analizujemy tę sytuację, bo okazuje się, że umowa podpisana z KE jest daleka od doskonałości.

Minister zaprzeczył też, że rząd kupił mniej szczepionek Moderny, niż mógł zgodnie według zasad wynikających z umowy UE.
– Mogliśmy kupić więcej, ale ich dostawa była przewidziana dopiero na koniec 2021 roku – wyjaśnił decyzję. – Gdyby nam jakikolwiek producent zaproponował dostawę w pierwszym ewentualnie drugim kwartale, na pewno byśmy skorzystali. Ale takiej propozycji nie było.

Dotąd do Polski dotarło 1 257 300 dawek szczepionki, z czego 176 tys. przyjechało dziś. 296 tys. ma dotrzeć w przyszłym tygodniu i dwie dostawy po 320 tys. dawek na początku lutego. Pfizer obiecuje po przebudowie swojej fabryki znaczny wzrost dostaw i rząd – jak deklaruje minister – jest na to przygotowany.

Dotąd w Polsce pierwszą dawką zaszczepiło się 468 900 osób, a od wczoraj trwają już szczepienia drugą dawką. Zarejestrowane są 431 782 osoby, natomiast 1 470 000 zadeklarowało chęć zaszczepienia się za pośrednictwem strony internetowej.

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze