Czy będzie tramwaj z Poznania do Swarzędza? List intencyjny został podpisany

list intencyjny: Marian Szkudlarek, Stefanie Hegels, Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Władze Poznania i Swarzędza oraz zarządu Volkswagen Poznań podpisały list intencyjny w sprawie budowy linii tramwajowej do Swarzędza. Czy jednak linia powstanie – jeszcze nie wiadomo, bo prace nad nią rozpoczną się od analizy celowości i efektywności planowanej trasy.

Pomiędzy Poznaniem i Swarzędzem obecnie kursują pociągi i autobusy. Jest ich sporo, ale Swarzędz się rozrasta i jest coraz więcej miejsc, z których tak do dworca kolejowego, jak i do przystanków autobusowych jest po prostu daleko.

Linia tramwajowa z Miłostowa do Swarzędza pomogłaby złagodzić problem – bardzo wielu mieszkańców Swarzędza dojeżdża do pracy właśnie do Poznania. Stąd zresztą obecność trzeciej strony tego porozumienia, czyli Volkswagena – spora część pracowników firmy dojeżdża do pracy albo ze Swarzędza, albo swarzędzkimi autobusami z Poznania.

19 lipca został więc podpisany list intencyjny w sprawie współpracy przy opracowaniu analizy celowości i efektywności przedłużenia trasy tramwajowej od pętli Miłostowo w Poznaniu do Swarzędza.

– Budowa linii tramwajowej do Swarzędza byłaby bardzo ważną, ale także niezwykle złożoną inwestycją – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To długofalowy proces, dlatego musi zostać poprzedzony dogłębną analizą, której wykonania podejmą się naukowcy. Zdajemy sobie sprawę, jak wielu mieszkańców mogłoby korzystać z takiego połączenia, dlatego bardzo cieszę się, że doszliśmy do porozumienia i możemy zrobić pierwsze kroki w tej sprawie.

– Swarzędz od lat konsekwentnie rozwija transport niskoemisyjny – dodaje Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. – Jestem przekonany, że każdy z ponad 50 tysięcy mieszkańców naszej gminy byłby zadowolony, gdyby powstało tramwajowe połączenie z Poznaniem. Uważam, że jeśli istnieje jakakolwiek szansa na urzeczywistnienie tego pomysłu, to koniecznie trzeba z niej skorzystać. Ewentualne zaniechanie byłoby niewybaczalnym błędem. Dlatego – choć towarzyszy mi świadomość, że droga od pomysłu do realizacji może być bardzo długa i trudna – uznałem, że będziemy działać, mając – co bardzo ważne – tak poważnych partnerów jak miasto Poznań i spółka Volkswagen Poznań.

Volkswagen Poznań również jest zdania, że budowa tej linii ma sens.
– Celem nadrzędnym inicjatywy jest połączenie Poznania i Swarzędza, tak by zapewnić mieszkańcom obu miast, w tym także naszym pracownikom jak najlepsze warunki w zakresie realizacji potrzeb komunikacyjnych – mówi Stefanie Hegels, prezeska zarządu Volkswagen Poznań. – Dwie trzecie naszych pracowników mieszka w powiecie poznańskim. Każdego dnia dojeżdżają do pracy. W rozszerzeniu oferty komunikacyjnej dostrzegamy nie tylko ułatwienia w tej kwestii, ale też potencjał środowiskowy, związany ze zmniejszeniem natężenia ruchu drogowego, hałasu i zanieczyszczenia powietrza, co znacznie wpłynie na jakość życia lokalnych mieszkańców

List intencyjny zakłada wspólne opracowanie analizy i oceny uwarunkowań przestrzennych, demograficznych, rozwojowych i innych, wpływających na efektywność ekonomiczną planowanej trasy. Dodatkowo w jednym z wariantów zbadane zostaną też warianty organizacji komunikacji zbiorowej, uwzględniające oczekiwania komunikacyjne pracowników spółki Volkswagen, związane z okresowo zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi komunikacyjne w ciągu doby.

– Będziemy aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu koncepcji i zbieraniu danych potrzebnych do przygotowania analizy – zapewnia Stefanie Hegels. – Jednym z elementów tego procesu jest zebranie materiału badawczego wśród osób zatrudnionych w Volkswagen Poznań. Będą to np. dane dotyczące mobilności i potrzeb transportowych naszych pracowników, gotowości do zmian, preferencji w zakresie środków komunikacji oraz kwestii środowiskowych i tego, jak pracownicy postrzegają wpływ indywidualnych zachowań na zmiany klimatyczne.

Badanie przeprowadzą specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podziel się: