Czy będzie kolejna kopalna odkrywkowa w Złoczewie? Ministerstwo Aktywów Państwowych jest na tak, eksperci alarmują

Kopalnia węgla
Powstanie tej kopalni oznacza likwidację 33 wsi i dalsze obniżenie poziomu wód gruntowych w reszcie rejonu. Odkrywki nie chce też PGE, bo spółki na to nie stać. Ale rząd upiera się, że budowa tej kopalni to szansa dla polskiej energetyki.

Jak podaje portal Money.pl, węgiel brunatny z tej kopalni byłby przeznaczony dla elektrociepłowni Bełchatów, zwanej „największym trucicielem Europy”. Gigant potrzebuje naprawdę dużych dostaw, bez budowy nowej kopalni nie będzie skąd wziąć tyle węgla – no, chyba że z importu, ale na to zapewne drugi raz rząd PiS się nie odważy.

Tymczasem budowa tej kopalni oznacza, że trzeba będzie zlikwidować 33 wsie, a obszar leja depresyjnego zostanie powiększony o tę kopalnię. Co oznacza, że poziom wody gruntowej spadnie na obszarze mniej więcej 800 kilometrów kwadratowych. A mówimy o województwie łódzkim, które już teraz ma kłopoty z wodą. Dalszy spadek oznacza likwidację kolejnych gospodarstw rolnych i utratę miejsc pracy tysięcy ludzi.

Co ciekawe, do budowy kopalni wcale nie pali się rządowa spółka PGE. Tylko w ostatnim kwartale spółka odnotowała 309 mln straty netto, nie ma więc z czego wybudować kopalni. W dodatku sama budowa pozbawi ją szansy na 2 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Bo te pieniądze są przyznawane na transformację regionów górniczych, a w przypadku budowy nowej kopalni o transformacji trudno mówić…

Ministerstwo Aktywów Państwowych upiera się przy swoim, chociaż nie precyzuje, skąd spółka mająca już deficyt, ma wziąć pieniądze na tak ogromną inwestycję. Specjaliści spekulują, że może wcale nie chodzić o budowę, ale wyłącznie o deklarację, która ma służyć uspokojeniu górników i przekonać ich, że rząd coś dla nich robi. Górnicy zapowiedzieli protest przed sejmem, a zamierzają do nich dołączyć także związkowcy z Bełchatowa.

Money.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: