Czarnków: Palisz śmieciami? Dostaniesz mandat!

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska
W miejscowościach gminy Czarnków trwają kontrole, czym mieszkańcy palą w domowych piecach, a także czy mają podpisane umowy na wywóz szamba i wywóz odpadów. Zaniedbania grożą mandatem do 500 zł.

Jak informuje portal asta24.pl, zespoły kontrole są złożone z pracownika urzędu gminy i policjanta. Sprawdzają stan pieca i rodzaj opału, mieszkańcy muszą im też okazać umowy na wywóz śmieci i szamba. Bo gdy takich umów nie ma – pojawia się pytanie, gdzie znikają ścieki i śmieci. Wiele osób ma jeszcze ten zwyczaj, że wszystko wrzuca do pieca i tam też trafiają wszystkie śmieci.

Gdy kontrolerzy stwierdzą palenie śmieciami – informują palącego, że łamie przepisy. Zapowiadają też, że wrócą na powtórną kontrolę. Jeśli i wtedy stwierdzą palenie śmieciami – wręczają mandat nawet do 500 zł.

Problemem czasami nie jest paliwo w piecu, ale sam piec: kilkudziesięcioletni, wysłużony „kopciuch”. Ale i tu sytuacja wkrótce powinna się zmienić na lepsze – gmina Czarnków przyjmuje wnioski na dofinansowanie wymiany pieców w ramach programu „Czyste Powietrze” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu. Przykład daje sama gmina, stopniowo wymieniając systemy ogrzewania w swoich budynkach na bardziej ekologiczne.

Podziel się:

Ostatnio dodane: