Cyfrowa rewolucja w rolnictwie. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza!

Uniwersytet Przyrodniczy fot. L. Łada

Cyfryzacja rewolucjonizuje sektor rolniczy – twierdzą pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Organizowana tam TRiLiada to właśnie święto nowoczesnych technologii w rolnictwie – rolnictwie 4.0.

Według pracowników uczelni obecnie produkcja rolnicza znajduje się w samym środku czwartej, cyfrowej rewolucji technologicznej – rolnictwo 4.0 to szeroko pojęte gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie pozyskanej nowej wiedzy do realizacji procesów produkcji w gospodarstwie. Cyfryzacja rewolucjonizuje sektor rolniczy przez zwiększanie wydajności i konkurencyjności oraz zrównoważony rozwój.

– Najnowsze technologie: sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), sieć 5G oraz roboty polowe – są faktem w rolnictwie, oferując wsparcie rolnikom i agrobiznesowi – wyjaśnia Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP. – Dzięki cyfryzacji producenci rolni, dostawcy środków produkcji, przetwórcy, producenci i serwisy maszyn mogą korzystać z usprawnionego łańcucha wartości dzięki ściślejszej współpracy i lepszej komunikacji. Dynamicznie rozwijające się technologie wymagają interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej, którą dostarcza dobrze wykształcona kadra z zakresu techniki i technologii produkcji rolniczej oraz technologii pozyskiwania i obróbki cyfrowych danych. Takie kadry są kształcone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunkach: inżynieria rolnicza, informatyka stosowana i ekoenergetyka, a TRiLiada jest świętem studentów tych kierunków.

25 maja Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej, działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zaprasza więc na TRiLiadę, która jest połączeniem ducha i tradycji akademickich z wiedzą o najnowszych technologiach.
– To pomost pomiędzy studentami i praktyką – mówi rzeczniczka. – Wydarzenie składa się z merytorycznych wykładów prowadzonych przez ekspertów z przedsiębiorstw branży inżynierii rolniczej oraz z intelektualnej i sportowej rywalizacji studentów. Wykłady i merytoryczna dyskusja w tym roku dotyczą wyzwań stojących przed inżynierią rolniczą wobec cyfrowej rewolucji rolnictwa.

Tegoroczna TRiLiada 2023 będzie wyjątkowa- w tym roku przypada jubileusz 50-lecia powstania Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa. Dlatego wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Studenckie Koła Naukowe Inżynierii Rolniczej: w 50 lat od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: