Coraz więcej wilków w Wielkopolsce. Zagryzają psy i koty?

wilki fot. worldinMyEyes, pixabay

Rolnicy z okolic Krzyża Wielkopolskiego informują o zwiększającej się populacji wilków w tym regionie Wielkopolski. Drapieżniki miały podchodzić pod gospodarstwa i zagryźć kilka psów oraz kotów.

Jak informuje portal „asta24”, wszystko zaczęło się od niewytłumaczalnych zaginięć psów na terenie gminy Krzyż Wielkopolski. Mieszkańcy są zdania, że psy, a także koty, są zagryzane przez wilki. Drapieżniki są widywane w okolicy coraz częściej, nawet w dzień, i to nie tylko pojedynczo, ale całe watahy. Kilkoro mieszkańców było świadkami ataku wilka na psa, w jednym przypadku było to nawet podwórze jednego z gospodarstw. Ale ponieważ drapieżniki nadal boją się ludzi, to wilka udało się przepłoszyć, a psy uratować.

Znikające psy i koty to nie jedyny dowód obecności – i działalności – wilków. W okolicach przestały się pojawiać, podziwiane niegdyś przez mieszkańców, stada saren i jeleni. Mieszkańcy znajdują co najwyżej ogryzione kości – i nie tylko saren czy jeleni, ale także bobrów i dzików.

Populacja wilków w Polsce odradza się, więc takie sytuacje będą się zdarzać – obecnie tych drapieżników jest w Polsce kilka tysięcy według szacunków, więc gospodarstwa położone wśród dużych kompleksów leśnych, jak właśnie te w okolicach Krzyża, bo to przecież Puszcza Notecka, są coraz bardziej narażone na ataki tych zwierząt.  Wilki coraz częściej widuje się przecież nawet pod Poznaniem.

A skoro tu bytują – to będę też polować. To przecież drapieżniki, które jeśli będą miały do wyboru pogoń za sarną i polowanie na dużo mnie zwinne zwierzęta domowe – na pewno wybiorą to drugie, bo oznacza to łatwiejszą zdobycz i mniejszy wydatek energii.

Myśliwi radzą, by właściciele gospodarstw znajdujących się w pobliżu lasu lepiej i solidniej zabezpieczyli swoje posesje. Bo to jedyna metoda uchronienia swoich zwierząt przed wilkami. Wilki są objęte ochroną gatunkową, więc nie wolno na nie polować, ani ich płoszyć czy przeganiać.

Podziel się:

Ostatnio dodane: