Coraz więcej osób dopisuje się do spisu wyborców w Poznaniu

Obwieszczenie - wybory fot. Sławek Wąchała

Już 44 tys. osób zdecydowało, że chce głosować w Poznaniu i dopisało się tutaj do spisu wyborców, jak informuje Urząd Miasta Poznania. Pozostali, którzy chcą głosować poza miejscem zameldowania, mają czas na dopisanie się do listy wyborców do 12 października.

Jak informowaliśmy, każdy, kto mieszka w Poznaniu, ale nie jest tu zameldowany, może tu wziąć udział w wyborach – ale musi złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi mu oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Chętni mają na to czas do 12 października.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć przez internet, formularz znajduje się na stronie rządowej, ale wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania jest możliwe tylko stacjonarnie. Jak przypominają władze Poznania, wnioski można pobrać, wypełnić i złożyć w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Gronowej 22a (bez rezerwacji wizyty), przy ul. Libelta 16/20 (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę) oraz przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów).

– Im bliżej wyborów, tym zainteresowanie zmianą miejsca głosowania jest większe – podkreśla Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. – 11 października w Poznaniu ok. 44 tys. osób jest już dopisanych do spisu. Zdecydowana większość, bo aż ok. 95 proc. wyborców załatwiło sprawę elektronicznie.

Aby ułatwić wyborcom załatwienie tych formalności, pracownicy urzędu w tych trzech lokalizacjach będą pracować dłużej: od 9 do 12 października do godz. 17.00.

Warto także upewnić się, że jest się na liście wyborców, zwłaszcza w przypadku przeprowadzki, i sprawdzić, gdzie jest lokal wyborczy dla danego adresu. Swoje nazwisko można sprawdzić na stronie rządowej w zakładce “Meldunek i wybory”, natomiast lokal do głosowania albo na Obwieszczeniach Prezydenta Miasta Poznania rozwieszonych w mieście – albo na cyfrowym planie miasta na miejskiej stronie. Tam wystarczy wpisać ulicę i numer domu, by wyświetlił się odpowiedni lokal.

Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum odbędą się w niedzielę, 15 października.

Źródło: UMP

Podziel się: