Coraz gorzej z punktualnością miejskiej komunikacji w Poznaniu

Miasto Poznań Plac Wielkopolski MPK tramwaj fot. Sławek Wąchała

W sierpniu 2022 roku – 83 proc., w pierwszym kwartale 2023 roku – 80,53 proc. Tak wyglądają dane o punktualności poznańskich autobusów według danych ZTM. Nieco lepiej wypadają tramwaje – 86,68 proc.

Jak podał „portalsamorzadowy”, według Zarządu Transportu Miejskiego spadek punktualności w tym roku jest spowodowany remontami trwającymi w mieście, zwłaszcza tymi w centrum i trasą PST. A dodatkowo problemem jest brak kierowców autobusów i motorniczych, których cały czas szuka MPK, korki, w których stoją autobusy, a także kolizje i awarie.

W efekcie w pierwszym kwartale tego roku na liniach autobusowych nie wykonano 3,09 proc. kursów – to więcej niż w całym 2022 roku, gdy nie wykonano 2,86 proc. kursów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że od ferii zimowych autobusy kursują rzadziej – a więc i niewykonanych kursów jest mniej. Na niektórych liniach autobusy jeździły z punktualnością nieco przekraczającą 56 proc.!

Najgorsze wyniki odnotowały w marcu 2023 roku linia nr 168 Poznań Główny – Strzeszyn PKM (średnia punktualność 56,64 proc.) oraz linia nr 169 os. Kopernika – os. Sobieskiego (60,71 proc.). Wśród linii tramwajowych najgorzej wypadła linia nr 12 Połabska – Starołęka PKM, kursująca ze średnią punktualnością 68,77 proc.

Przypomnijmy, że w 2022 roku punktualność miejskiej komunikacji wyniosła średnio 82,93 proc. W tym punktualność linii tramwajowych – 86,68 proc., a linii autobusowych – 80,53 proc.

ZTM obiecuje, że niebawem punktualność miejskiej komunikacji wzrośnie, ponieważ 13 maja wznowione zostaną kursy na wyremontowanej trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tramwaje wrócą też do centrum, a kierowcy autobusów wożących pasażerów na trasie „za tramwaj” – na inne kursy. Jednak na radykalne zmiany nie ma co liczyć, bo kierowców nadal brakuje, a sytuacja finansowa samorządu nie pozwala na na radykalne ruchy w tej kwestii.

Podziel się:

Ostatnio dodane: