Co robić w święta?

Święta Bożego Narodzenia nie należą do najbardziej aktywnych dni w roku. Nie oznacza to jednak, że musimy je spędzić wyłącznie przy stole. Urozmaiceniem może być spacer, wyjście do kina czy na łyżwy. Można też wybrać się np. do zoo i zobaczyć, jak zwierzęta spędzają święta lub obejrzeć bożonarodzeniowe żłóbki w kościołach.
Na sportowo

W okresie Świąt Bożego Narodzenia Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zachęcają do aktywnego spędzania czasu i spalenia świątecznych kalorii. Zapobiegawczy mogą popływać lub pograć w tenisa jeszcze przed wigilijną kolacją. 24 grudnia pływalnia Chwiałka będzie czynna w godz. 7-14 (wejścia co 60 minut, ostatnie o godz. 13). Korty tenisowe na Ratajach otwarte będą w godz. 9-15. Pierwszego i drugiego dnia świąt te dwa obiekty będą nieczynny. Są jednak jeszcze inne atrakcje.

Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą odwiedzić w święta lodowisko Chwiałka. W wigilię obiekt będzie czynny w godz. 8-14, a w pierwszy i drugi dzień świąt w godz. 16-21. Poszaleć na lodzie można będzie także na Malcie. W wigilie lodowisko będzie nieczynne, ale można odwiedzić je 25 grudnia (w godz. 13-22) i 26 grudnia (w godz. 8-22).

Cennik można znaleźć na stronie: http://chwialka.poznan.pl/

Odwiedzić można będzie także Termy Maltańskie. 24 i 25 grudnia obiekt będzie zamknięty. Popływamy jednak w drugi dzień świąt. Baseny sportowe będą czynne w godz. 7 – 23, Aquapark – w godz. 9 – 23, Świat Saun – w godz. 11 – 23, a SPA – w godz. 14 – 23. 26 grudnia obowiązuje taryfa II, za bilet zapłacimy więc tyle, co w soboty, niedziele i święta.

Święta w tropikach

Palmiarnia Poznańska to doskonała propozycja dla wszystkich łaknących ciepła. W święta na najmłodszych czeka dodatkowo ciekawa zabawa. Mogą dowiedzieć się czegoś więcej o roślinach, wykorzystywanych podczas świąt Bożego Narodzenia. Aby dowiedzieć się, gdzie je znaleźć wystarczy pobrać ze strony Palmiarni Poznańskiej mapkę: http://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/14-prezentacja-oferty/361-swiateczna-sciezka-zwiedzania-palmiarni-poznanskiej.

24 grudnia Palmiarnia będzie zamknięta. Można odwiedzić ją jednak 25 i 26 grudnia, w godz. 9:00 – 17:00 (kasa czynna do godz. 16:00). Ceny biletów – normalny: 10 zł, ulgowy: 7 zł.

W drugi dzień świąt wszyscy chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, które rozpocznie się o godz. 13. Więcej informacji tutaj.

Spacer wśród zwierząt

Zoo nad Maltą czynne jest 365 dni w roku. A to oznacza, że w święta możemy się tam wybrać na spacer. Teren jest rozległy, więc będzie okazja na trochę ruchu po odejściu od świątecznego stołu. Zoo czynne będzie w godzinach 9 – 16 (kasa czynna do 15). Bilety kosztują obecnie 10 zł.

W samym centrum Poznania doskonałym miejscem na świąteczny spacer może być z kolei Stare Zoo. Wstęp do parku jest bezpłatny. Stare Zoo czynne jest od 9 do 16.

Wybierz się do kina

W wigilię poznańskie kina są nieczynne. Film można będzie obejrzeć jednak w pierwsze i drugie święto Bożego Narodzenia. W świąteczny wtorek kina zostaną otwarte w godzinach popołudniowych. Pierwsze seanse w Cinema City (Kinepolis i Poznań Plaza) zaplanowano na godz. 15. W Multikinie (Malta, Stary Browar i ul. Królowej Jadwigi) pierwszy film można będzie zobaczyć po godz. 14, natomiast w kinie Helios (Posnania) już o godz. 10. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wszystkie poznańskie kina będą już działać normalnie – od godz. 10 lub 11. W drugi dzień można będzie odwiedzić również Kino Muza (od godz. 14) i Kino Apollo (od godz. 16).

Paderewski przyjeżdża do Poznania

W środę (26 grudnia), w przededniu setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tradycyjnie będziemy mogli oglądać inscenizację wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. O godz. 16 na Dworcu Letnim zobaczymy sceny historyczne z powitania mistrza Paderewskiego z udziałem rekonstruktorów. W Ignacego Paderewskiego wcieli się Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego, a żonę wybitnego pianisty i polityka zagra Halina Owsianna, radna miasta Poznania. Wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu powstania wielkopolskiego prowadzi Ryszard Łuczak i Poznański Chór Nauczycieli. O godz. 17.00 będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. Okolicznościowe bilety w cenie 5 zł dostępne będą w kasie biletowej na Dworcu Letnim.

Wspólne Kolędowanie

W drugi dzień świąt rusza Poznańskie Kolędowanie. W czasie tegorocznego kolędowania w poznańskich świątyniach oraz salach koncertowych wystąpią chóry oraz zespoły wokalne, folklorystyczne i rozrywkowe. Inauguracyjny koncert XI edycji kolędowania odbędzie się od godz. 19 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Franciszkańska 1). Można będzie usłyszeć kolędy staropolskie w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista.

Więcej informacji na stronie: http://www.poznanskiekoledowanie.com/

Zobacz żłóbki bożonarodzeniowe

Po świątecznym posiłku można odwiedzić także poznańskie kościoły i obejrzeć żłóbki bożonarodzeniowe. Jeden z największych mieści się w kościele oo. Franciszkanów przy pl. Bernardyńskim. Ma on 16,5 metra wysokości i 14 metrów szerokości. W szopce znajduje się ponad 400 figur i ponad 40 ruchomych elementów.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: