Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Cisza wyborcza: ile czasu trwa i co grozi za jej złamanie?

Rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zamknięciu lokali wyborczych. A to oznacza, że cisza wyborcza obowiązuje od północy w nocy z 26 na 27 czerwca do godziny 21.00 w niedzielę 28 czerwca.

Cisza wyborcza oznacza, że nie można prowadzić żadnej agitacji wyborczej – mogą wisieć plakaty czzy bannery wywieszone przed ogłoszeniem ciszy, ale nie wolno wieszać nowych. Wolno zachęcać do pójścia na wybory w ogóle – ale nie wolno agitować za konkretnym kandydatem.

W tym czasie w mediach nie mogą pojawiać się wypowiedzi startujących polityków, natomiast w mediach internetowych nie wolno zakładać grup wsparcia dla konkretnych kandydatów, wydarzeń czy stron kampanii. Nie wolno też wyrażać w komentarzach opinii o startujących, udostępniać postów politycznych, publikować sondaży nieoficjalnych albo przeprowadzanych w czasie głosowania.

Nie trzeba natomiast usuwać wcześniej opublikowanych materiałów.

Cisza wyborcza obowiązuje wszystkich bez wyjątku, a za jej złamanie grozi grzywna. Może ona wynieść nawet 20 tys. zł. Ale jeśli ktoś w czasie ciszy opublikuje wyniki sondaży wyborczych – może zapłacić od 500 tys. zł do nawet miliona. Decyduje o tym sąd po zgłoszeniu przez organy ścigania przypadku złamania ciszy wyborczej.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiCisza wyborcza: ile czasu trwa i co grozi za jej złamanie?