Ciemierów: Drwal uratowany dzięki leśniczemu

Las
Mieszkaniec Ciemierowa w powiecie wrzesińskim rąbał drzewo w lesie na swoje potrzeby, gdy nagle stracił przytomność. „Dzięki szybkiej interwencji leśniczego i pogotowia ratunkowego nie doszło do tragedii” – informuje RDLP.

Wydarzenie jest przykładem, jak uważa Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, zagrożeń, jakie czyhają w lesie. Mieszkaniec Ciemierowa wspólnie z bratem byli w lesie, bo przygotowywali dla siebie drewno opałowe, gdy około 8.45 brat poszkodowanego zauważył u niego objawy utraty przytomności i drgawki.

„Natychmiast powiadomił telefonicznie leśniczego Ireneusza Zalewskiego o zdarzeniu” – informuje RDLP. – „Ten niezwłocznie przybył na miejsce (całe szczęście przebywał niedaleko) i wezwał karetkę pogotowia. Następnie pozostawiając poszkodowanego pod opieką brata udał się do najbliższej drogi publicznej, skąd pilotował ambulans na miejsce zdarzenia”.

Karetka dojechała na czas i po udzieleniu pomocy drwal poczuł się lepiej. Nie było nawet potrzeby zabrania go do szpitala. Jednak cała sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby mężczyzna był w lesie sam lub gdyby nie opanowanie i doświadczenie leśniczego, który pokierował akcją ratunkową.

„Najczęściej las jest kojarzony z oazą spokoju i relaksem na łonie natury” – przypomina RDLP. – „Jednak przebywając w nim należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
– Wykonując jakiekolwiek prace (uzgodnione z nadleśnictwami) absolutnie nie należy przebywać w lesie samemu. Druga osoba to jedyna gwarancja uzyskania pomocy w razie wypadku
– W ogóle nie zaleca się samotnych wypraw do lasu. Jeśli już, należy posiadać sprawny środek łączności i kontakt do lokalnego leśnictwa/nadleśnictwa. Ratownicy mogą mieć problem z lokalizacją potrzebujących pomocy w trudnym terenie leśnym gdzie często nie działają telefony komórkowe a nawet lokalizacja GPS
– Nie należy wybierać się do lasu, jeśli zbliżają się załamania pogody, burze i wichury (należy sprawdzić prognozę pogody)
– Złe samopoczucie, przewlekłe choroby, upały i inne ekstrema pogodowe powinny być przeciwwskazaniem dla leśnych wycieczek.

Tyle ostrzeżeń. Bezpieczeństwa nigdy za wiele. Poza tym jak zwykle zapraszamy do lasu. Tylko „z głową”.

RDLP

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: