Chojno: Ochotnicza Straż Pożarna została bez wozów

straż pożarna s. wąchała
Z powodu wieku i wysłużenia wozy strażackie OSP w Chojnie i Jasionnej zostały wycofane ze służby. Niestety, bez nowych w zamian. Mieszkańcy Chojna i Jasionnej walczą o samochody dla swoich strażaków.

Jak informuje Radio Poznań, kłopoty OSP w obu miejscowościach zaczęły się w lipcu tego roku. Wtedy to właśnie z powodu braku aktualnych badań wozy strażackie z Chojna oraz Jasionnej zostały wycofane ze służby. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach był zmuszony to zrobić ze względu na bezpieczeństwo.

W ten sposób strażacy ochotnicy zostali bez pojazdów i jakiejkolwiek możliwości działania na swoim terenie w przypadku pożaru. A akurat i Chojno, i Jasionna to miejscowości otoczone lasami, gdzie zwłaszcza w sezonie letnim niebezpieczeństwo pożaru jest naprawdę duże. Samochody są więc tu naprawdę potrzebne i nic dziwnego, że Jarosław Mikołajczak, sołtys Chojna, jest zdania, że jedyną szansą na pomoc jest prośba do prezydenta Andrzeja Dudy, by pomógł strażakom.

Sołtys zwraca też uwagę, że zaczyna się sezon grzewczy, ludzie palą w piecach, a więc niebezpieczeństwo pożaru i zatrucia czadem jest jak najbardziej realne. Mieszkańcy czują się zagrożeni i dlatego postanowili poprosić prezydenta Andrzeja Dudę o pomoc i o warunkowe dopuszczenie wozów do użytku. Zwracają też uwagę na fakt, że problem nie dotyczy jedynie tych dwóch miejscowości, bo wiele jednostek OSP w Polsce ma również kłopot z brakiem sprzętu. Warto byłoby więc pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu.

Radio Poznań, el

Podziel się: