Choinka prosto z lasu. Gdzie można je kupić u leśników?

leśnik z choinką fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu

Od 10 grudnia można kupować choinki w Nadleśnictwie Pniewy 10 grudnia, a od przyszłego tygodnia – w 17 miejscach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. „Najlepsza choinka to ta prosto od leśnika” – zapewnia RDLP.

„Dla leśników wybór jest oczywisty. Najlepsza choinka to ta prosto od leśnika. Żywe drzewko ma wiele zalet” – informują specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. – „Przede wszystkim jest w 100 proc. ekologiczne oraz odnawialne – przetwarza się je po świętach na nawóz organiczny. Dodatkowo decydując się na choinkę prosto z lasu, dostajemy gratis piękny zapach i aromat, który wypełni cały dom. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko będą rozkładać się setki lat. Zatem choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem!”.

Leśnicy przypominają też, że drzewka, które kupujemy przed świętami, są specjalnie uprawiane – ich plantacje znajdują się na przykład pod liniami wysokiego napięcia, gdzie choinki muszą być wycięte, zanim dosięgną do linii energetycznych. Każdy, kto kupi drzewko w nadleśnictwie, dostanie dowód sprzedaży, dzieki któremu ma pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody.

Leśnicy zdradzają też, które choinki najpiękniej pachną – okazuje się, że najbardziej intensywny zapach wydziela świerk pospolity i sosna pospolita. Oczywiście bardziej popularnym drzewkiem jest świerk ze względu na jego pokrój, który sprawia, że łatwiej powiesić na nim świąteczne ozdoby. Ale kupując świerk trzeba pamiętać o tym, że łatwo i szybko gubi igły, więc nie można zapominać o solidnym podlewaniu drzewka. Może więc jednak sosna…?

„Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten, kto choć raz się na nią zdecydował, wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić” – zapewniają leśnicy. – „Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Sosna jest niezwykle wdzięcznym drzewem, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. Wybierając to drzewko, zyskujemy oryginalną i niepowtarzalną choinkę”.

Wybierając choinkę można się też zdecydować na jodłę – najczęściej w sprzedaży jest dostępna jodła kaukaska – ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, jednak, jak podkreślają leśnicy, nie pachnie już tak pięknie, jak świerk czy sosna. Jednak jest bardzo dobrym wyborem, jeśli w domu są małe dzieci, bo trudno się pokłuć igłami tej choinki.

Na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu można znaleźć mapę, na której są zaznaczone wszystkie punkty, w których można takie choinki kupić. Najbliżej Poznania tradycyjnie już można kupić choinki w Nadleśnictwie Babki.

Podziel się:

Ostatnio dodane: