Burmistrz Nidzicy zamknął szkoły i przedszkola. Z powodu koronawirusa

szpital laboratorium 1 fot. pixabay
Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim, podjął decyzję o zamknięciu wszystkich gminnych szkół i przedszkoli do końca lutego. Powodem jest najwyższy wskaźnik zachorowań w Polsce.

Jak informuje radio TOK FM, burmistrz nie czekał na decyzję rządu, tylko podjął decyzję samodzielnie i natychmiast w trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i ich rodzin. Wskaźnik zachorowań w tej gminie jest najwyższy w Polsce, jak powiedział burmistrz – dziś wykryto tam 50 nowych zakażeń, co przy 10 tys. mieszkańców daje współczynnik 15,27. Zresztą niepokojący wzrost zakażeń notowano tam już od kilku dni.

Dlatego burmistrz po konsultacjach z dyrekcją sanepidu i dyrektorami szkół oraz przedszkoli podjął decyzje o ich zamknięciu. Wszyscy uczniowie do końca lutego będą się uczyć zdalnie.

Sytuacja pogarsza się nie tylko w powiecie nidzickim, ale też w powiatach bartoszyckim i kętrzyńskim, mimo że dotąd województwo warmińsko-mazurskie było jednym z najniższą liczbą zakażeń. Średni współczynnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi tam 5,15 i jest obecnie najwyższy w kraju. Ogniskami zakażeń bardzo często są przedszkola – badania przesiewowe wykazały, że aż 7 proc. nauczycieli w przedszkolach jest zakażonych koronawirusem.

Podziel się: