Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 3 maja, 2024

Budynek KS Warta przechodzi do historii. Trwa rozbiórka (ZDJĘCIA)

Po budynku magazynowo-biurowym przy Drodze Dębińskiej została już tylko sterta gruzu – a teren klubu czekają kolejne zmiany. Umowa z wykonawcą projektu i budowy dwóch boisk została podpisana.

50-letni budynek Warty był w tak złym stanie technicznym, że nadawał się wyłącznie do rozbiórki. Został przekazany wykonawcy rozbiórki jeszcze w listopadzie, a wcześniej członkowie klubu opróżnili go, zabierając wszystkie pamiątki. Na jego miejscu powstaną korty tenisowe, a hala przylegająca do budynku zostanie zmodernizowana i przeznaczona na treningi dla klubowych szermierzy.

– W grudniu prace koncentrowały się na niewidocznych z zewnątrz rozbiórkach wewnątrz budynku z dawnymi biurami i magazynami – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – W tym czasie wykonawca demontował m.in. elementy wyposażenia i segregował pozyskany materiał. Rozbiórka ścian i dachu rozpoczęła się w tym miesiącu. Prowadzona jest od strony ulicy Droga Dębińska i zbliżamy się do półmetka zaplanowanych wyburzeń, które zakończą się jeszcze w styczniu. Zadaniem wykonawcy będzie też bezpieczne odcięcie demontowanej konstrukcji od przylegającej hali sportowej, która w przyszłości przejdzie modernizację.

Rozbiórkę budynku wykorzystają też… strażacy. 6 stycznia przeprowadzą tu trening dla psów poszukujących w gruzowisku zasypanych osób. Później wykonawca wywiezie i zutylizuje gruz.

Rozbiórka budynku to kolejny etap modernizacji obiektów KS Warta. Na boisku piłkarskim zamontowano nowe oświetlenie, powstał budynek węzła sieci ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz instalacji do podgrzewania murawy – a teraz Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę z wykonawcą projektu i budowy boisk treningowych w południowej części kompleksu.

Jedno z boisk będzie miało nawierzchnię naturalną, z ogrzewaniem i systemem nawadniania, a drugie – syntetyczną. Oba będą oświetlone i wyposażone w instalację odprowadzania wód opadowych, a dodatkowo powstanie jeszcze zbiornik retencyjny. Wykonawca będzie musiał uwzględnić wytyczne z podręcznika licencyjnego dla klubów Ekstraklasy, by boiska były zgodnie z wymogami PZPN. Obecne boiska, także dwa, nie spełniają tych wymogów.

Równolegle powstaje projekt architektoniczno-budowlany wraz z projektem wykonawczym dla całego terenu zajmowanego przez Wartę i KS Warta. Ma on być przyjazny środowisku, czyli uwzględniać wykorzystanie energii słonecznej i deszczówki, a także ma uporządkować przestrzeń, stworzyć nowe miejsce dla sekcji piłkarskiej oraz stowarzyszenia skupiającego sekcje szermiercze i tenisowe.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańBudynek KS Warta przechodzi do historii. Trwa rozbiórka (ZDJĘCIA)