Budują nową fabrykę w Wielkopolsce. Będą miejsca pracy!

Inwestycja AJU Poland fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

W Bytyniu powstanie fabryka wyrobów stalowych z blach powlekanych. Zbuduje ją koreańska firma AJU Poland, będzie kosztować około 300 mln zł, zatrudni ponad 200 osób, a produkcja ma ruszyć już w przyszłym roku.

Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, Magdalena Hilszer, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz przedstawiciele firmy AJU Poland 26 czerwca wmurowali kamień węgielny pod nową fabrykę w Bytyniu w powiecie szamotulskim. Zostanie ona zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – Wielkopolska, na obszarze zarządzanym przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Celem jest skrócenie łańcuchów dostaw dzięki tej lokalizacji.

Nakłady inwestycyjne tylko na pierwszym etapie sięgną kwoty prawie 300 mln zł. Będzie to czwarty na świecie, po Korei Południowej, Chinach i Meksyku, zakład produkcyjny AJU Steel. Wyroby z fabryki będą wykorzystywane w produkcji sprzętu AGD światowych marek oraz w branży budowlanej. Docelowo zakład ma zatrudnić około 200 osób.

– Nasze wysiłki na rzecz przyciągania inwestycji przynoszą wymierne efekty – mówił wiceminister. – Powstająca w Bytyniu koreańska fabryka to dowód na to, że Polska jest atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów i nowoczesnego przemysłu. Nasz region oferuje nie tylko dobrą infrastrukturę, ale i wykształcone kadry, przy jednoczesnym wsparciu pomocy publicznej i władz samorządowych.

Uruchomienie produkcji ma nastąpić w połowie 2024 r.
– W zależności od oczekiwań naszych odbiorców, arkusze blach będą poddawane cięciu, tłoczeniu, szlifowaniu, polerowaniu, powlekaniu powłokami, w tym kolorem, w celu otrzymania nowoczesnych oraz estetycznych kształtów, struktur i faktur – wyjaśniał Do Yean Lee, prezes AJU Poland.

Inwestycja powstanie między innymi z poszanowaniem zasad ESG.
– Pozyskanie certyfikatów świadczących o niskim wpływie na środowisko, wspieranie zdobywania kształcenia pracowników i lokalnej społeczności oraz podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikami były jednym z kryteriów, jakie AJU Poland będzie musiało spełnić, by uzyskać ulgę podatkową w Polskiej Strefie Inwestycji – dodała Magdalena Hilszer. – Ulga podatkowa w Polskiej Strefie Inwestycji dała dodatkowy efekt zachęty, by ta inwestycja powstała tu i teraz.

Z 200 nowych miejsc pracy cieszą się władze Bytynia i powiatu szamotulskiego. Wicestarosta Rafał Zimny nazwał powstanie nowego zakładu istotnym wsparciem dla powiatu, które przyniesie wymierne korzyści społeczno-ekonomiczne dla gospodarki, lokalnego samorządu oraz mieszkańców.

Podziel się: