przysięga terytorialsów fot. WBOT

Biedrusko: Przysięga kolejnych terytorialsów

Już po raz 17. świeżo upieczeni terytorialsi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej składali przysięgę wojskową. Tym razem odbywała się ona w koszarach w Biedrusku i była bardzo skromna z powodu pandemii.

Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w przysiędze nie uczestniczyła kompania honorowa ani orkiestra wojskowa. Świadkami uroczystości nie mogli być też bliscy żołnierzy składających przysięgę. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostki dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte i mogli jedynie obejrzeć transmisję uroczystości na Youtube.

Składający przysięgę Wielkopolanie zostali powołani do służby 12 lutego i zanim złożyli przysięgę – musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia. Nie było łatwe: każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin, a rekruci podczas nich nabywali praktyczne umiejętności strzeleckie, poznawali zasady zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.

Przed samym złożeniem przysięgi musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” – czyli pokazać to, czego się nauczyli w trakcie szkolenia. Tym razem dodatkowym utrudnieniem tak w czasie szkoleń, jak i “pętli taktycznej” była pogoda: najpierw zima, śnieg i duży mróz, później deszcz, a w czasie egzaminu – 17 stopni Celsjusza, czyli wyjątkowo ciepło jak na tę porę roku.

28 lutego uroczystą przysięgę złożyło 62 rekrutów z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Żołnierzami wielkopolskiej brygady WOT zostali między innymi: mistrzyni Polski w zapasach, listonosz, księgowa, kucharz, stolarz, instruktor kitesurfingu, kierowca autobusu, ratownik WOPR oraz studenci i wielu tegorocznych maturzystów. Wśród 11 kobiet, które zostały terytorialsami jest także Aneta Kurowska, wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim poległym w Afganistanie.

Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach wielkopolskich i lubuskich terytorialsów służy już ponad 1800 żołnierzy.

WBOT

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze