Biedrusko: „Pętla taktyczna” czyli najważniejszy egzamin terytorialsa

Pętla taktyczna fot. DWOT
20 km marszu w pełnym oporządzeniu czy ewakuacja rannego z pola walki – to tylko niektóre z zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 12 WBOT. Zakończyła się pierwsza, tegoroczna odsłona „Wakacji z WOT”.

Tegoroczne wakacje z pewnością wspominać będą rekruci, którzy zamiast nadmorskiego wypoczynku postawili na szkolenie wojskowe w pocie czoła. Projekt skierowany jest głównie do uczniów i studentów, ponieważ szkolenie w terminach letnich nie koliduje z nauką.

20 kobiet i 31 mężczyzn zdawało najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętlę taktyczną”. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin pokaże, kto jest dobrym materiałem na terytorialsa i może złożyć uroczystą przysięgę wojskową.

Tym razem ochotnicy zmagali się z zadaniami na poligonie w Biedrusku. Za szkolenie odpowiadał 124 batalion lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o poranku. Instruktorzy uruchomili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

– W kandydatach widać ogromny zapał – tłumaczy ppor. Szymon Młodawski, dowódca kompanii szkolnej ze 124 blp w Śremie. – Szkolenie podstawowe wiąże się z wielkim wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla naszych rekrutów kilkanaście zagadnień, które miały na celu sprawdzenie nabytych przez nich umiejętności. Program jest napięty. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki.

– Początki szkolenia były trudne, bo musieliśmy wdrożyć się w życie wojskowe– mówi szer. Aleksandra Giełda, uczennica liceum. – Szkolenie wiąże się także z ogromnym wysiłkiem fizycznym a upały nie ułatwiały nam zadania. Jestem sportowcem, więc poradziłam sobie z zadaniami, które przygotowali dla nas instruktorzy. Chciałam sprawdzić się i pójść w ślady mojego taty, który już służy w 12 WBOT.

Zwieńczeniem szkolenia była uroczysta przysięga wojskowa, która odbyła się w sobotę, 10. lipca na terenie jednostki wojskowej CSWL w Biedrusku.

12 WBOT

Podziel się:

Ostatnio dodane: