Poznań: wielkopolska premiera „Biało-Czerwonej” Marka Lapisa

Nasze narodowe barwy, biała i czerwona, ale widziane z zupełnie innej, często naprawdę zaskakującej, perspektywy. Poznański fotografik, Marek Lapis, zaprasza 7 marca na premierę swojej książki pod tym właśnie tytułem: „Biało-czerwona”.

„Biało-Czerwona” to wieloletni projekt społeczny Marka Lapisa, który za pomocą fotografii i obecnych w niej dwóch najważniejszych dla Polaków barw portretuje polskie społeczeństwo. Ten punkt widzenia sprawia, że wiele rzeczy i zjawisk, które niby znamy, widzimy nagle w zupełnie innym świetle.

Marek zadaje swoimi zdjęciami pytania, często bardzo niepolityczne, niewygodne i poruszające kwestie, o których się nie mówi… W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych i politycznych takich sytuacji i takich pytań jest, jak się okazuje, bardzo dużo, a barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej.

– Zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę – opowiada Marek Lapis o „Biało-czerwonej”. – Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym się nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych polakach opowiedziana na kanwie dwóch barw w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Książka fotograficzna będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń.

Od pomysłu i zrobienia zdjęć do wydania książki prowadziła jednak bardzo długa i trudna droga. Sam projekt narodził się w 2009 roku, zdjęcia powstawały aż do roku 2017. W listopadzie 2017 można było obejrzeć efekt tych lat pracy w postaci wystawy na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Obecnie wystawa jeździ po Polsce, a zdjęcia właśnie się ukazały jako książka i eBook „Biało-czerwona”. Album ukaże się jednocześnie na dwóch rynkach: polskim i amerykańskim.

Wielkopolska promocja książki odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00, w Atelier WIMAR Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul. Święty Marcin 75. Prowadzącym spotkanie będzie pani dr hab. Anna Weronika Brzezińska, etnolożka Wydział Historyczny UAM.

Marek Lapis – ur. 1968. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.

Zwycięzca i finalista wielu konkursów m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Prix de la Photographie Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Monochrome Awards London, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Monovision Awards London, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura.

Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, które prowadzi w Towarzystwie Osób Niesłyszących w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficzno-Reklamowej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf ONZ na Światowej Konferencji ONZ COP 14.

Mat.pras., el fot. Krzysztof Ślachciak

Podziel się: