Betlejem Poznańskie walczy o prestiżowe wyróżnienie

Wyjątkowo bogata zimowa oferta Poznania została doceniona przez organizację European Best Destinations, a Betlejem Poznańskie będzie walczyć o tytuł najlepszego jarmarku świątecznego w Europie.

Tradycja organizacji jarmarków bożonarodzeniowych sięga późnego średniowiecza. Początkowo związana głównie z terenami dzisiejszych Niemiec i wschodniej Francji, z czasem rozlała się po całej Europie. Dotarła także do Poznania, pod nazwą Betlejem Poznańskie.

W tym roku jego program jest wyjątkowo bogaty. Od 18 listopada jarmark z karuzelami i 30-metrowym diabelskim kołem, z którego można podziwiać panoramę centrum miasta, działa na Placu Wolności. Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku zainauguruje 1 grudnia uroczyste rozświetlenie choinki. Częścią jarmarku jest także łącząca oba te miejsca ulica Paderewskiego. W tym roku po raz pierwszy rozstawiono tam stoiska handlowe, dzięki czemu tegoroczna edycja Betlejem będzie największą z dotychczas organizowanych.

Unikalnym wydarzeniem przyciągającym turystów z całego świata jest, odbywający się zawsze w drugi weekend grudnia, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – Poznań Ice Festival. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 8-9.12.2018. W malowniczym otoczeniu starorynkowych kamienic, zawodnicy z całego świata będą tworzyć efektowne dzieła sztuki z brył lodu. Festiwal wywołuje ogromne zainteresowanie mediów krajowych i zagranicznych. W zeszłym roku amerykańska telewizja Travel Channel nakręciła o nim blisko godzinny film dokumentalny.

Poznańska wersja jarmarku bożonarodzeniowego spotkała się z uznaniem europejskiej organizacji European Best Destinations, która od 2009 roku promuje kulturę i turystykę na „Starym Kontynencie”. Realizuje ten cel, prowadząc najchętniej odwiedzaną w Europie turystyczną stronę internetową www.europeanbestdestinations.com, a także organizując konkursy. Poznań, w tym roku jako jedyny kandydat z Polski, został nominowany w dwóch z nich. Są to: konkurs na Najlepszą Europejską Destynację Roku (European Best Destination), a także Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie (European Best Christmas Market). W tym ostatnim kandydatami są także: Budapeszt, Montbeliard, Amiens, Kluż-Napoka, Strasburg, Bruksela, Erfurt, Akwizgran, Bazylea, Sewilla, Metz, Wiedeń, Tallinn, Praga, Kolonia, Drezno, Lipsk, Lugano i Manchester.

Organizatorzy podkreślają, że atutem Poznania jest nie tylko bogata oferta jarmarku bożonarodzeniowego, czy festiwal rzeźb lodowych, ale także zabytki, tradycje kulinarne i takie miejsca, jak Stary Browar.

Warto dodać, że wyróżnienia przyznawane przez European Best Destinations mają nie tylko znaczenie prestiżowe czy wizerunkowe. Wpływają też znacząco na rozwój turystyki w nominowanych i nagradzanych miastach. Porto, po otrzymaniu nagrody w 2017 roku, odnotowało wzrost liczby turystów o 16%, a wyróżniony w roku 2016 chorwacki Zadar aż o 25%.

– Te nominacje pozwalają Poznaniowi zaistnieć w świadomości turystów i organizatorów turystyki z całej Europy. Są także potwierdzeniem, że współpraca Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Miasta Poznań z organizatorami wydarzeń i branżą turystyczną przynosi wymierne efekty. Teraz liczymy na internautów. Mamy nadzieję, że Poznań znajdzie się w tym rankingu jak najwyżej – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Głosowanie internetowe, które wyłoni zwycięzcę plebiscytu potrwa od 30 listopada do 10 grudnia. Mieszkańcy i turyści mogą oddać swój głos na Betlejem Poznańskie na specjalnie przygotowanej stronie: www.glosujnapoznan.pl.

Autor: UMP

Podziel się: