Betlejem Poznańskie – informacje komunikacyjne

W najbliższą sobotę, 17 listopada, na placu Wolności rozpocznie się Betlejem Poznańskiego, a od 1 grudnia impreza obejmie również Stary Rynek. Do 6 stycznia 2019 roku wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Od 13 do 17 listopada, w związku z montażem karuzeli i stoisk handlowych, zamknięty jest skrajny pas jezdni Al. Marcinkowskiego na odcinku przyległym do pl. Wolności, a w obszarze sąsiadującym mogą wystąpić chwilowe ograniczenia ruchu pojazdów.

W rejonie pl. Wolności:

– zakaz ruchu na jezdni zachodniej Al. Marcinkowskiego przy pl. Wolności (z wyjątkiem dojazdu do posesji),

– możliwe ręczne kierowanie ruchem na przejściu dla pieszych przez Al. Marcinkowskiego z pl. Wolności do ul. Paderewskiego;

W rejonie ul. Paderewskiego:

– zakaz ruchu na ul. Paderewskiego na odcinku od ul. Ludgardy do Al. Marcinkowskiego (nie dotyczy rowerów),

– odwrócony kierunek ruchu na ul. Ludgardy,

– dojazd dla pojazdów upoważnionych do ul. Ludgardy i Paderewskiego przez Al. Marcinkowskiego, ul. J. Lewandowskiej, ul. Zamkową, Franciszkańską i ul. Góra Przemysła.

Na wniosek Policji w przypadku nasilonego ruchu pieszego w rejonie imprezy wprowadzane mogą być inne czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie dla ruchu pojazdów odcinka ul. Podgórnej (od pl. Wiosny Ludów do Al. Marcinkowskiego) oraz odcinka Al. Marcinkowskiego (od ul. Św. Marcin do ul. Paderewskiego).

Dojazd komunikacją publiczną

Mając na uwadze ogromną popularność jarmarków najlepiej dojechać w okolice placu Wolności i Starego Rynku komunikacją miejską. W okolicy tych miejsc jeżdżą linie autobusowe: 51, 60, 63, 67, 74, 76, 90, 603, 911 oraz tramwajowe: 2, 3, 4, 5, 8, 9, 13, 16, 17. Przyjeżdżający spoza Poznania mogą skorzystać z rozbudowanej siatki połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i wysiąść na stacjach Poznań Główny lub Poznań Garbary, skąd do ścisłego centrum można dojechać wymienionymi autobusami lub tramwajami.

Parkingi

Najbliżej placu Wolności jest parking na ponad 500 aut pod samą jego płytą. W odległości kilkuset metrów można skorzystać z miejsc postojowych w galerii MM przy al. Marcinkowskiego lub Kupcu Poznańskim. Łącznie jest ich tam ponad 400. Parkingi te będę się jednak zapełniać prawdopodobnie w pierwszej kolejności.

W odległości kilkuminutowego spaceru jest wielopoziomowy parking przy ul. Za Bramką a także jednopoziomowe na Chwaliszewie lub na ul. Stawnej.

Na pograniczu centrum, ale z możliwością dojazdu komunikacją miejską, zlokalizowane są parkingi na ponad 5000 miejsc – CH Posnania, CH Avenida, CH Stary Browar oraz parking podziemny przy rondzie Kaponiera.

Dodatkowo, w obrębie ulic Solna/Wolnica, Garbary, Królowej Jadwigi oraz Roosevelta/Pułaskiego znajduje się prawie 6000 miejsc w Strefie Płatnego Parkowania, jednak przyjezdni muszą wziąć pod uwagę, że są one zajęte głównie przez auta ludzi mieszkających w centrum.

Dla autokarów przygotowano 22 miejsca na ulicach: Stawnej, Estkowskiego, ks. Józefa i al. Marcinkowskiego.

Autor: UMP

Dodaj komentarz

avatar