PKP Poznań PKL fot. Sławek Wąchała

Będzie strajk generalny w Polregio. Także w Wielkopolsce

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy działający w Polregio ogłosił, że związkowcom nie udało się osiągnąć porozumienia z władzami spółki. 16 maja rozpocznie się ogólnopolski strajk i pociągi mogą nie wyjechać na trasy.

Już kilka dni temu spółka Polregio poinformowała o „utrudnieniach w realizacji procesu przewozowego” i podała listę pociągów, które w najbliższych dniach nie wyjadą na trasy. Utrudnienia są spowodowane trwającymi od kilku miesięcy rozmowami na temat podwyżek ze związkami zawodowymi spółki.

Ponieważ podczas rozmów nie udało się osiągnąć porozumienia, pracownicy zapowiedzieli strajk generalny, który ma się rozpocząć 16 maja, jak podaje rynek-kolejowy.pl..
„Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy stwierdza, że prowadzone zgodnie z zaleceniami działania w poszczególnych zakładach spółki do tej pory nie skłoniły właściciela i zarządu do podjęcia decyzji przybliżających do zawarcia porozumienia wdrażającego podwyżki wynagrodzeń” – wyjaśnia MKPS w piśmie informującym też o przyjęciu regulaminu strajku.

Przypomnijmy, że pracownicy Polregio chcą 700 zł podwyżki z wyrównaniem od 1 grudnia ubiegłego roku, jednak spółka proponuje tylko 400 zł, wyrównanie od 1 stycznia i jednorazową premię w wysokości 500 zł. Według zarządu Polregio to maksimum tego, na co stać spółkę. Przy wyższych podwyżkach straci płynność finansową.

Problemem są zresztą nie tylko pensje. MKPS zwraca uwagę, że w spółce nie zawsze jest przestrzegany harmonogram pracy, a pracownicy w wielu przypadkach mają wykonywać w nadgodzinach pracę, która wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej.

Udział w strajku nie jest obowiązkowy i zależy od indywidualnych decyzji poszczególnych pracowników. Jednak wyniki referendum strajkowego wskazują, że prawie 100 procent pracujących w Polregio popiera strajk. A to oznacza, że 16 maja naprawdę wiele pociągów może nie wyjechać na trasy. Strajk ma objąć cały kraj z wyjątkiem warszawskiej centrali.