Bartłomiej Wróblewski: należy wspierać edukację domową

edukacja domowa poseł B. Wróblewski
Poseł z Poznania wraz grupą kolegów i koleżanek z Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt ustawy wspierający edukację domową. Projekt zawiera likwidację ograniczeń administracyjnych oraz pomoc finansową.

Projekt zakłada zniesienie ograniczeń w wyborze szkoły ze względu na teren województwa, zniesienie wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, zapisanie na poziomie ustawy wysokości subwencji dla dzieci spełniających obowiązek szkolny lub nauki poza szkołą oraz podwyższenie go z 0,6 do 0,8 podstawowej subwencji oraz dopuszczenie do edukacji domowej polskich dzieci mieszkających za granicą przy ograniczonym finansowaniu z budżetu (język polski, historia i geografia Polski).

– Sprawą zajmowałem się w ostatnich trzech latach, a projekt przygotowałem po licznych konsultacjach z (ideowo bardzo zróżnicowanymi) środowiskami edukacji domowej – wyjaśnia poseł Wróblewski. – Regulacje dotyczące edukacji domowej to konkretyzacja konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1). Impuls polityczny dało podjęcie tematu przez Prezydenta Andrzeja Dudę i umieszczenie edukacji domowej w Karcie Rodziny, za co jesteśmy głowie państwa wdzięczni.

Projekt ustawy został już złożony w Sejmie.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: