Bandonegro Tango Orquesta. Ich tango to rewolucja!

Najpierw wydali płytę „Hola Astor”, a później zagrali ją na żywo w Auli Artis. I wyszła prawdziwa rewolucja, pełna energii, pasji i fantazji, genialnie łącząca tango z jazzowym i rockowym brzmieniem.

Bandonegro to kwartet stworzony z pasji do muzyki, miłości do tanga oraz wieloletniej przyjaźni czwórki muzyków: Michała Główki (bandoneon), Jakuba Czechowicza (skrzypce), Marka Doleckiego (fortepian) i Marcina Antkowiaka (kontrabas). Do tego projektu zespół zaprosił do projektu dwóch muzyków należących do czołówki polskiej sceny jazzowej – Dawida Kostkę (gitara elektryczna) oraz Mateusza Brzostowskiego (perkusja). Taki skład wystąpił również w czasie poznańskiego koncertu.

Muzycy zaserwowali publiczności w zasadzie tango. Ale tango poddane niesamowitej jazzowej i etnicznej obróbce, z ogromną energią i fantazją, a jednak zachowujące swój charakterystyczny rytm, klimat i nastrój. W aranżacjach zespołu harmonijnie splatają się bardzo różne wpływy, od afrykańskich bębnów przefiltrowanych przez tygiel narodowościowy Ameryki Południowej po ostre rockowe uderzenie, niemal histeryczny zaśpiew gitary. od klasycznych doświadczeń twórczych po fantazję, żywiołowość i niezwykłą kreatywność młodych muzyków. A jednak to nadal jest tango.

W programie znalazły się utwory Astora Piazzolli z lat 70 w nowych aranżacjach oraz autorskie kompozycje Bandonegro. Wszystkie nasycone tą niezwykłą energią twórczą zespołu. Trudno się nie zgodzić z opinią jednego z krytyków, że Bandonegro to nie zespół – to zjawisko muzyczne, a nie zespół. Zjawisko niezwykle kreatywne i odważne, jak świeży powiew wiatru w krainie tanga.

A uroku koncertowi dodawało jeszcze ekspresyjne widowisko taneczne przygotowane przez samą Paulinę Wycichowską.

S. Wąchała, fot. Sławek Wąchała