Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Badania na Starym Rynku. Co odkryli archeolodzy?

Kramy handlowe, których potwierdzeniem są odkopane przez archeologów fundamenty i mury – tak kiedyś wyglądała ulica Jana Baptysty Quadro, która wtedy nazywała się Aksamitna, ponieważ handlowano przy niej luksusowymi tkaninami.

Przebudowa Starego Rynku dała szansę archeologom na poznanie tego, co jest ukryte pod powierzchnią i do czego dotąd nie mieli dostępu. Nie było szans ani pieniędzy na przekopanie całego rynku, ale i tam, gdzie archeolodzy kopali, udało się odkryć sporo ciekawych rzeczy.

Nie inaczej było także na ulicy Jana Baptysty Quadro.
“Archeolodzy odsłonili tam liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. Obecna ul. Jana Baptysty Quadro nazywała się ul. Aksamitną” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – “Dawni mieszkańcy Poznania zaopatrywali się tam w różne tkaniny. Działały tam bogate kramy, z dobrami luksusowymi – stąd też były murowane, by uchronić cenny towar przed częstymi w średniowieczu pożarami. Co ciekawe, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Jeden kram był przewidziany tylko dla nich, by zawsze mieli miejsce na sprzedaż np. sukna”.

Pierwsze kramy były budowane w konstrukcji szkieletowej, wypełnionej gliną, ale już na przełomie XIV i XV w. budynki kramów były już w pełni murowane z cegły – i to ich pozostałości dziś odkrywają archeolodzy. Po wschodniej strony ulicy Jana Baptysty Quadro stały kramy z towarami luksusowymi, a po zachodniej kramy jedwabne – w Poznaniu działał nawet cech jedwabników, założony już w XIV wieku.

Archeolodzy przebadali piwnice tych kramów, teraz odsłaniają ich dalszy ciąg aż do fontanny Bamberki. Niestety, stwierdzili też duże zniszczenia, powstałe podczas budowy nowych budynków, w których obecnie mieści się Galeria Miejska Arsenał i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Te pozostałości, które zostały zachowane, specjaliści zabezpieczą i zasypią, a przebieg murów zostanie odwzorowany na powierzchni kostką w innym kolorze.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku archeolodzy przebadali ulicę Kurzanoga, gdzie za domkami budniczymi odkryli piwnice kamienicy z XIV-XV wieku, do której budowy użyto średniowiecznej cegły z rozbiórki kramów kupieckich. Kamienica została zburzona w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie już jej nie odbudowano.

– Obecnie trwają przygotowania do wykonania dokumentacji artefaktów skanerem laserowym 3D – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – To będzie końcowy etap prac archeologicznych w ul. Jana Baptysty Quadro, następnie dokończone zostaną tu roboty budowlane. Niezmiennie na płycie Starego Rynku kontynuowane są prace nawierzchniowe. Z dnia na dzień przybywa kostki, by późną jesienią mieszkańcy i turyści mogli wygodnie tu spacerować.

Mimo różnorodnych odkryć archeologicznych prace na Starym Rynku są bardzo zaawansowane, jak zapewnia PIM: montowane są słupy oświetleniowe, a układanie nawierzchni z kostki granitowej zbliża się do końca.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańBadania na Starym Rynku. Co odkryli archeolodzy?