Stanisław Gądecki fot. Silar

Arcybiskup Stanisław Gądecki złożył najlepsze życzenia bożonarodzeniowe grekokatolikom

6 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich siadają do Wigilii, zaczynając w ten sposób Boże Narodzenie.

Z tej właśnie okazji arcybiskup Gądecki złożył im świąteczne życzenia na ręce abp. Eugeniusza Popowicza, Arcybiskupa Metropolity Przemysko-Warszawskiego Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Arcybiskup życzył im światła, które rozświetli ciemność i “wleje w serca Chrystusową nadzieję”.

Różnica w terminie obchodzenia Bożego Narodzenia bierze się z różnicy w kalendarzu. Kościół wschodni nadal bowiem w większości przypadków korzysta z kalendarza juliańskiego, podczas gdy katolicy – z gregoriańskiego. Stąd Boże Narodzenie według obrządków wschodnich wypada 13 dni po świętach katolickich.

Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętują przez przez trzy dni, choć sposób świętowania nieco się różni od katolickiego. Zamiast opłatka przełamują się prosforą,.czyli pszennym chlebem, w Wigilię jedzonym z miodem. Na stołach też jest 12 postnych dań, ale nieco innych. Podaje się na przykład pierogi z kapusta i grzybami, barszcz i kutię, potrawę z ziarna pszenicy z makiem, miodem i bakaliami.

Po wieczerzy w cerkwiach odbywają się liturgie o nazwie Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje). W jej trakcie odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawiciela.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze