Arcybiskup Jędraszewski: Ekologizm to nowa forma totalitaryzmu

Marek Jędraszewski Episkopat.pl
Taką opinię wyraził arcybiskup Marek Jędraszewski podczas wywiadu w Telewizji Republika. To po słynnej „tęczowej zarazie” kolejna kontrowersyjna opinia krakowskiego metropolity.

Jego zdaniem ekologizm jest niezwykle niebezpieczny nie z powodu nastolatki, która coś narzuca całemu światu – arcybiskup miał tu na myśli Gretę Thunberg. Jest niebezpieczny, bo tak naprawdę jest nową formą totalitaryzmu, która nie eliminuje ludzi fizycznie, ale próbuje zdegradować duchowo.

Arcybiskup określił też ochronę środowiska i walkę o zatrzymanie globalnego ocieplenia jako powrót do doktryny Engelsa i taką samą prawdę jako to, że małżeństwo jest formą ucisku. Duchowny postrzega też ekologizm jako ideologię walczącą z tradycja i kulturą chrześcijańską. Tymczasem jego zdaniem bez tej tradycji w Europie nie będzie można osiągnąć jakiegokolwiek porozumienia, bo to właśnie stulecia wspólnej tradycji chrześcijańskiej to porozumienie nam umożliwiają.

Marek Jędraszewski powiedział też, że podejście do zagadnień ochrony środowiska reprezentowane przez Gretę Thunberg jest bardzo niebezpieczne, bo nie zgadza się z Biblią.
– To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga – powiedział. – Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia.

A to, zdaniem arcybiskupa oznacza, że to człowiek panuje nad ziemią i zwierzętami, a one maja mu być poddane. Partnerką dla człowieka jest jedynie kobieta – i taka wizja świata obowiązuje wyznawców chrześcijaństwa. Powołuje się przy tym na cytat z Biblii: „czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Nawoływanie do dbałości o środowisko, szacunku dla zwierząt i ochrony ich jest więc tak naprawdę kwestionowaniem całej kultury chrześcijańskiej, istnienia Boga oraz roli o godności człowieka jako „korony stworzenia”. Chrześcijanie, zdaniem arcybiskupa, próbują odczytać tajemnice tego świata, poznać go. Natomiast ideologie chcą siłą wprowadzać w życie idee oderwane od rzeczywistości nie patrząc na koszty. Taką ideologią był komunizm, który obiecywał szczęście ludzkości za cenę milionów istnień ludzkich. A ekologizm głosi przecież, że najlepsze dla Ziemi byłoby wyginięcie rodzaju ludzkiego, bo wtedy nie będzie nikogo, kto by wywoływał efekt cieplarniany.

Zdaniem arcybiskupa ratunek tkwi w głębokim nawróceniu, które pozwoli docenić i uszanować Ziemię jako boże dzieło i nie ulegać wpływom ruchów ekologicznych.

TV Republika, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: