sobota, 9 grudnia, 2023

Antyterroryści w szkole. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Uzbrojony mężczyzna w szkole – taki był scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych przez policjantów ze śremskiej Grupy Realizacyjnej w Zespole Szkół Technicznych w Śremie. Szkoła prowadzi także klasy mundurowe, dla których policjanci przeprowadzili dodatkowe szkolenie.

Akcję zaplanowano na 8 listopada – chodziło sprawdzenie obowiązujących procedur postępowania w przypadku zagrożenia i ich udoskonalenia, stąd scenariusz ćwiczeń, czyli wejście uzbrojonego mężczyzny na teren placówki.
– Ćwiczenia odbyły się zgodnie z przygotowanym planem – informuje Ewa Kasińska, oficer prasowa KPP w Śremie. – Wszystko zaczęło się o godz. 9.30, kiedy to do szkoły wszedł uzbrojony mężczyzna. Powiadomiono policję, przeprowadzono ewakuację społeczności szkolnej. Na miejsce przyjechali policjanci prewencji i Grupa Realizacyjna śremskiej policji. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policyjnych antyterrorystów, którzy też uwolnili zakładników.

Ewa Kasińska podkreśla, że choć były to tylko ćwiczenia, to wszyscy podeszli do nich bardzo poważnie, co pozwoliło przećwiczyć współdziałanie i reagowanie w sytuacji kryzysowej.
– Chodziło też o to, aby wypracować nawyki właściwych zachowań, kiedy do szkoły faktycznie wtargnąłby napastnik – podkreśla. – Poza tym “Hipolit” to jedyna szkoła w powiecie śremskim z klasami o profilu policyjnym. Tak więc ćwiczenia były też formą szkolenia dla tych klas, a także uczniów z innych klas mundurowych.

Uczniowie oklaskami podziękowali policjantom za wspólne działania, a policjanci opowiedzieli im o specyfice służby policyjnych antyterrorystów i, na boisku szkolnym, przeprowadzili specjalną, praktyczną lekcję, właśnie dla uczniów klas policyjnych i wojskowych. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i szkolenia czuwali insp. Sławomir Jądrzak, Komendant Powiatowy Policji w Śremie i Maria Bychawska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Źródło: KPP Śrem
Strona głównaWiadomości Jarocin / Środa Wielkopolska / Śrem / KrotoszynAntyterroryści w szkole. Na szczęście to tylko ćwiczenia