Antoś odzyskuje wzrok. Chłopiec przeszedł dwa przeszczepy rogówki

szpital fot. 1662222, pixabay

Lekarze Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok Antosiowi Stasiakowi z Pleszewa. Roczny chłopczyk przeszedł dwie operacje przeszczepu rogówki. Pierwsza odbyła się miesiąc temu, druga 12 stycznia i obie zakończyły się sukcesem.

Szpital, który właśnie jest w trakcie przekształcania w Europejskie Centrum Okulistyki, opisał ten przypadek na swoim profilu na Facebooku. To wyjątkowa operacja, bo też bardzo rzadko w Polsce rodzą się dzieci z wadą, która wymaga przeszczepu rogówki w obojgu oczach. Rocznie to jeden, może dwa przypadki, więc operacja także odbywa się wyjątkowo rzadko i jest bardzo trudna.

– Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku – już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Z sukcesu cieszy się też Edyta Stasiak, mama Antosia.
– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – mówi ze łzami w oczach. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie.

Operacja przebiegła bez zarzutu, a jak podkreślił Adam Trzebinczyk, dyrektor szpitala, po zakończeniu przekształcania placówki w Europejskie Centrum Okulistyki, potencjał szpitala zostanie jeszcze rozbudowany i placówka będzie mogła pomagać większej liczbie pacjentów. A katowiccy lekarze jako jedyni w kraju operują takie przypadki u dzieci.

– Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu – podsumował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, któremu podlega szpital.

Podziel się:

Ostatnio dodane: