Andrzej Poniedzielski z humorem, satyrą i piosenką w Poznaniu

Andrzej Poniedzielski fot. Sławek Wąchała
Andrzej Poniedzielski – autor wierszy, felietonów, spektakli teatralnych i estradowych, reżyser, satyryk, wykonawca, konferansjer.  Sam o sobie: „Nie jestem ani poetą, ani twórcą. Czasem sobie coś pozapisuję…”

Urodził się 4 lipca 1954 roku w Iwaniskach (świętokrzyskie). Po maturze uzyskanej w technikum elektronicznym studiował w Politechnice Świętokrzyskiej, uzyskując w 1980 roku dyplom i tytuł magistra inżyniera automatyka. Jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze.
W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu, w maju 1978 r., otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA).

Pierwszy tomik wierszy pt. „Chyba już można…” opublikował w 1984 roku.

W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”. W 1999 r., wydawnictwo „Twój Styl” w serii „Biblioteka Bardów”, wydało wiersze z ilustracjami jego syna Michała. Od 2001 r. pisze felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”; w latach 2003-2005 felietony „Na zdrowie” do tygodnika Angora i „Felietony z wierszem” dla miesięcznika „Zwierciadło” (w latach 2003-2009).
W 2002 r. została wydana pierwsza autorska płyta CD „13 łatwych utworów tanecznych”, z której piosenki i wiersze Andrzej Poniedzielski zaprezentował publiczności podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.
Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m. in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin”, Gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu.

Od napisania tekstów piosenek do spektakli „Kubuś Fatalista i jego Pan” oraz „Trzech muszkieterów w świecie gier komputerowych” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Kopciuszek” Brzechwy, (Teatr Dramatyczny w Białymstoku i Teatr im. Horzycy w Toruniu) zaczęła się współpraca Andrzeja Poniedzielskiego z teatrem.
W 2002 r., w łódzkim Teatrze Powszechnym, stworzył spektakl „12 godzin z życia kobiety” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla z płyty pod tym samym tytułem.

W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum. Dla Teatru Ateneum napisał teksty piosenek (songów) do „Namiętności” Isaaca Singera i „La boheme”.
W ostatnich latach powstały autorskie programy Chyba już można, Kabaretto, Piosennik, SzlafRock & roll, Live, Melo-nie-dramat.

Piosenki z tekstami Andrzeja Poniedzielskiego śpiewają m. in. Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anny Marii Jopek, Jolanta Majchrzak, Maryla Rodowicz, Stanisław Soyka, Dorota Stalińska, Lora Szafran, Grzegorz Turnaua, Anna Treter. Pisze do muzyki m.in. Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla i Jerzego Satanowskiego, Tadeusza Woźniaka.

mat. pras. Sławek Wąchała

Podziel się:

Ostatnio dodane: