Prezydent Andrzej Duda fot. prezydent.pl

Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi… udanej kampanii prezydenckiej

Wszyscy przywódcy świata wysłali już Joe Bidenowi gratulacje zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jedynie Andrzej Duda pogratulował prezydentowi-elektowi USA… „udanej kampanii prezydenckiej”.

Joe Biden jest zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA, co prawda jeszcze nieoficjalnym – ma zgromadzonych wymaganych 270 głosów elektorskich, ale liczenie głosów w wielu stanach wciąż jeszcze trwa – tam, gdzie głosowanie odbywało się korespondencyjnie. Oficjalnie Joe Biden zostanie wybrany na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych 14 grudnia, podczas posiedzenia Kolegium Elektorów.

„Gratuluję Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów, Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom i wysoką jakość relacji polsko-amerykańskich, aby stworzyć jeszcze silniejszy sojusz” – napisał do prezydenta-elekta po angielsku prezydent Andrzej Duda.

Jak informuje Onet.pl, nietypowe gratulacje prezydenta Dudy skomentował pisarz Jakub Żulczyk.
„Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez Kolegium Elektorskie” – napisał. – „Jestem absolwentem american studies na Uniwersytecie Jagiellońskim w stopniu magistra. Co prawda polityka USA i sprawy tego kraju dzisiaj są jedynie moim hobby, ale nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak »nominacja przez Kolegium Elektorskie«”.

Donald Trump, który przegrał wybory, protestuje przeciwko wynikowi i zapewnia, że doszło do sfałszowania wyników, choć nie przedstawił ani jednego dowodu na prawdziwość swoich słów.

el