Stare Miasto Poznań fot. Sławek Wąchała

Amazon zwolnił działaczkę związkową. Związki zapowiadają walkę

Jak poinformował dziś związek Inicjatywa Pracownicza Amazon, Magda Malinowska, członkini Prezydium Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Amazon, została zwolniona dyscyplinarnie. Dlaczego?

Związek zwraca uwagę, że zwolniona działaczka jest członkinią Prezydium Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Amazon, a także chronionym Społecznym Inspektorem Pracy. Jej zwolnieniu sprzeciwiały się też organizacje związkowe. A mimo to została zwolniona.

“Amazon jako formalną przyczynę zwolnienia podaje rzekome „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok” – wyjaśnia związek. – “Chodzi prawdopodobnie o mężczyznę, który 6 września 2021 r. umarł na terenie zakładu, a prokuratura bada, czy nie przyczyniły się do tego zaniedbania ze strony spółki. Zarzut wobec związkowczyni jest zupełnie bezpodstawny. Magda Malinowska jako społeczny inspektor, by zapewnić podjęcie właściwych kroków po śmierci kolegi z pracy, zwróciła się do Amazon z prośbą o włączenie jej do zespołu powypadkowego. Spotkała się z odmową. Nie miała żadnego interesu w filmowaniu czy fotografowaniu zwłok, ale chciała monitorować kroki podjęte przez pracodawcę i wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.s.i.p. zakład pracy jest zobowiązany zapewnić SIP odpowiednie warunki realizacji ich zadań”.

Zdaniem Inicjatywy Pracowniczej tak naprawdę powodem do zwolnienia było to, że kilka dni po śmierci pracownika Magda Malinowska w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” powiedziała, w jaki sposób jej zdaniem organizacja pracy w Amazon może powodować utratę zdrowia, a nawet życia pracowników. Według niej i innych związkowców ta śmierć powinna zostać uznana za wypadek przy pracy z powodu wyśrubowanych norm, pracy ponad siły czy obawy o utratę pracy z powodu pójścia na zwolnienie lekarskie.

“Zarząd lubi mówić o “przykrym zdarzeniu losowym”, kiedy tak naprawdę w niedługim czasie doszło do śmierci dwóch naszych pracowników” – zwracają uwagę związkowcy. – “To nie są zdarzenia losowe, to efekt tego, jak wygląda tu praca. Gdyby polityka firmy była inna, to do tych śmierci być może by nie doszło”.

W opinii związku Amazon w rażący sposób naruszył przepisy zarówno ustawy o związkach zawodowych (art. 32 ust. 1), jak i ustawy o społecznej inspekcji pracy (art. 13 ust. 1). “Postępowanie pracodawcy zmuszeni jesteśmy interpretować jako rażącą niekompetencję służb kadrowych albo jako świadomy zabieg mający na celu utrudnianie działalności związkowej (w tym społecznej inspekcji pracy)” – zapowiadają związkowcy. _ “Sprawa skończy się w sądzie, gdzie domagać będziemy się niezwłocznego przywrócenia Magdy Malinowskiej do pracy, jak i finansowego zadośćuczynienia. Dyscyplinarka dla Magdy Malinowskiej stanowi eskalację antyzwiązkowych praktyk ze strony Amazon, z którymi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. Amazon odmówił związkowcom przeprowadzanie audytów bhp, utrudniał korzystanie z należnych im godzin związkowych, jednostronnie zmienił zapisy Regulaminu Pracy, nie licząc się z uzgodnionym wspólnie stanowiskiem obu działających w spółce organizacji, Inicjatywy Pracowniczej oraz Solidarności, które wspólnie nie wyraziły zgody na zmiany uderzające w pracowników. Zgodnie z polskim prawem pracy, pracodawcy nie mają prawa na takie działanie bez zgody związków. Ponadto, działacze i działaczki Inicjatywy Pracowniczej są regularnie wzywani do składanie pisemnych wyjaśnień dotyczących rzekomych naruszeń zasad obowiązujących w Amazon”.

Tymczasem Amazon nie poczuwa się do winy i zapewnia, że do rozwiązania umowy z Magdą Malinowską doszło z bardzo ważnych powodów: naruszenia zasad współżycia społecznego. Funkcje pełnione przez działaczkę nie miały znaczenia – Amazon podjąłby taką decyzję wobec każdego pracownika.

“W naszych centrach logistycznych w Polsce stworzyliśmy dotychczas ponad 23 000 stałych miejsc pracy, zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie, kompleksowe świadczenia, bezpieczne środowisko pracy i możliwości rozwoju zawodowego” – podkreśla Aleksandra Zarychta-Kuzalska, Operations PR Manager Amazon. – “Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę”.

Aleksandra Zarychta-Kuzalska zwraca uwagę, że takie sytuacje zdarzają się rzadko: prawie połowa pracowników centrum w Sadach pod Poznaniem pracuje dłużej niż 3 lata.

Jednak związkowcy na temat polityki personalnej Amazona mają inne zdanie i przypominają, że od 2014 roku związkom udało się wygrać szereg spraw sądowych wytoczonych przez pracowników przeciwko spółce. Dzięki temu wprowadzono lepsze zasady bhp w firmie, zablokowano też wiele antypracowniczych pomysłów.
“Związki domagają się, aby nie narażać życia i zdrowia pracowników w imię coraz większych zysków” – podsumowują.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze