Amazon wejdzie do Polski? Negocjacje trwają. Z Pocztą Polską

Amerykański Amazon prawdopodobnie jeszcze w tym roku uruchomi w Polsce swój oddział. Obecnie działu tu jedynie polskojęzyczny oddział niemieckiego Amazona. Firma prowadzi rozmowy o współpracy z Pocztą Polską.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Poczta Polska przeszła już testy jakościowe Amazona, a więc droga do podpisania umowy stoi otworem. Jeśli tak się stanie, wtedy to właśnie poczta będzie odpowiedzialna za dostarczanie przesyłek zamówionych przez Amazon Polska, i to nie tylko w kraju, ale także na Ukrainie.

Jeśli Amazon wejdzie do Polski – zmieni się diametralnie układ sił na polskim rynku handlu elektronicznego – ostrzega “Gazeta Wyborcza”, przypominając, że do tej pory niepodzielnie na nim panowały Allegro i serwisem AliExpress należący do holdingu Alibaba. Wejście ułatwi też pracę sprzedawcom, którzy korzystając w Polsce z niemieckiego oddziału mieli problemy z rozliczeniem VAT i musieli się rejestrować jako płatnicy VAT w Niemczech.

Amazon ma obecnie w Polsce siedem centrów dystrybucyjnych, w tym jedno pod Poznaniem, Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku, biuro Amazon Web Services w Warszawie i zatrudnia 16 tys. osób. Zapowiada budowę kolejnego centrum, w Gliwicach, gdzie znajdzie zatrudnienie prawie 5 tys. osób.

Ostateczne rozmowy na temat współpracy zaplanowane są na kwiecień. I wtedy ma zapaść decyzja.

W 2019 r. Amazon znalazł się po raz trzeci z rzędu na czele zestawienia 500 najcenniejszych marek świata Brand Finance. Spółka została wyceniona na 220,8 mld dol. i jako pierwsza w historii przekroczyła próg 200 mld dol. W rankingu wyprzedziła między innymi Google i Apple.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze