Adam Szłapka złożył interpelację. „Rekordowe ceny zakupu energii”

fot. pixabay.com

Poseł Nowoczesnej złożył interpelację do Ministerstwa Aktywów Państwowych RP z pytaniem, dlaczego ceny prądu dla samorządów są tak wysokie. – W Poznaniu oferta złożona w przetargu była 5 razy droższa niż dotychczasowe stawki” – napisał poseł.

Adam Szłapka zaznaczył w interpelacji, że z coraz większej liczby samorządów, zarówno z Poznania, jak i powiatu poznańskiego, docierają do niego sygnały o rekordowych cenach zakupu energii energetycznej. „Przykładowo w Poznaniu oferta złożona w przetargu wyniosła aż 409 mln zł i była 5 razy droższa niż dotychczasowe stawki (Cena jednostkowa za energię elektryczną na 2023 rok została skalkulowana na ponad 2700 zł za MWh. Cena, która obowiązuje obecnie, wynosi 577,5 zł za MWh)” – poinformował szef Nowoczesnej.

Poseł zwrócił uwagę, że gigantyczny wzrost kosztów energii dotyczy nie tylko Poznania jako samorządu, ale również podległych mu jednostek takich jak szkoły czy przedszkola, 14 gmin z Metropolii Poznań, a także spółek i instytucji kulturalnych.
„W przypadku gmin zrzeszonych w Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski wskazywane podwyżki cen prądu wynoszą nawet 500 proc.” – napisał. – „Dla każdego z samorządów oznacza to ogromne ubytki w budżecie. Przykładowo w Poznaniu za kwotę 409 mln zł można zbudować ok. pięciu nowych szkół. Ceny energii uderzą w jakość usług publicznych oraz doprowadzą do cięcia wielu zaplanowanych inwestycji”.

Poseł w związku z tą trudną sytuacją zapytał, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Aktywów Państwowych, by ustabilizować ceny energii dla sektora samorządowego i czy przewiduje dopłaty lub rekompensaty dla samorządów – a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Poseł poprosił także, by MAP przedstawiło mu szacunki odnośnie cen energii dla sektora publicznego w 2023 i to, jaki w analizach prowadzonych przez MAP szacowany jest koszt 1 MWh.