Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 24 maja, 2025

Ukraina: Sankcje dla Rosji, wojna w Kijowie i wojna w cyberprzestrzeni

Drugi dzień wojny to atak na Kijów, sankcje dla Rosji od UE, wojna w cyberprzestrzeni, którą wydali hakerzy z grupy Anonymous – i słowa strażników granicznych z Wyspy Wężów, zanim zostali wysadzeni w powietrze przez Rosjan.

W stolicy Ukrainy od rana, od godziny 10.00, są ogłaszane alarmy przeciwlotnicze. Mieszkańcy chronią się w schronach i w metrze, w mieście słychać wybuchy. Rosjanie posuwają się naprzód, ale Ukraińcy nie próżnują: ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o zniszczeniu rosyjskiej kolumny sprzętu w okolicach Hostomla pod Kijowem. Tłum jest w punktach przyjmujących chętnych do służby – Ukraińcy stoją w długich kolejkach w różnych regionach kraju, chcą walczyć za ojczyznę. Wielu z nich, pracujących w Polsce i w innych krajach, rzuca pracę i wraca do kraju walczyć. w całej Europie, także w Rosji, nadal odbywają się manifestacje poparcia dla walczącej Ukrainy.

Atak na Kijów i ukraińscy bohaterowie

Ukraińskie dowództwo informowało, że Rosjanie próbują podejść pod Kijów od strony Czernihowa, czyli północnego wschodu, oraz Iwankowa, czyli północnego zachodu. Ukraińcy wysadzili dwa mosty, by utrudnić dotarcie wroga, zacięte walki toczyły się także w samym Iwankowie. Sabotażyści działają w samym Kijowie – mieszkańcy proszeni są o informowanie o akcjach dywersantów.

Cały świat obiegło nagranie tuż sprzed ataku rosyjskiego okrętu wojennego na niewielką Wyspę Wężów. Strzegący jej oddział 13 strażników granicznych na ostrzeżenie okrętu, że jeśli się nie poddadzą, okręt podejmie atak, odpowiedzieli niecenzuralnym „idźcie w c..j”. Zginęli wszyscy. Są uznani za bohaterów, tak samo jak żołnierz inżynier, który dziś zgłosił się na ochotnika do wysadzenia mostu – i zginął przy tym.

Sankcje dla Rosji

Unia Europejska pracuje nad sankcjami dla Rosji – przyjęła drugi pakiet zamrażający zagraniczne majątki Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Kontrowersje wywołała propozycja wyłączenia Rosji z systemu SWIFT, na co początkowo nie zgodziły się Niemcy i Włochy. Ostatecznie jednak po fali oburzenia i niewybrednych komentarzy pod adresem rządów obu krajów Włochy oznajmiły, że popierają tę decyzję, a Niemcy w zasadzie też, ale muszą jeszcze ocenić jej wpływ na swoją gospodarkę. To oznacza, że decyzja wyłączenia Rosji z systemu SWIFT może nastąpić w najbliższych dniach, jak powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli.

Trzeci pakiet sankcji jest już w przygotowaniu, poinformował Borell. Jednak zdaniem Mateusza Morawieckiego dotychczasowe sankcje są stanowczo za łagodne. Szef polskiego rządu wystosował pismo w tej sprawie do szefów Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Wśród jego propozycji jest między innymi zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów cywilnych nad Europą. W Polsce zakaz dla rosyjskich maszyn będzie obowiązywał od północy.

Hakerzy atakują Rosję

Wojnę z Rosją rozpoczął kolektyw hakerski Anonymous, który ogłosił to oficjalnie na Twitterze. „To walka demokracji z faszyzmem” – ogłosili aktywiści dodając, że demokratyczna Ukraina została najechana przez faszystowską dyktaturę. Efekty wypowiedzenia przez nich wojny było od razu widać: 25 lutego przez cały dzień nie działało szereg rosyjskich rządowych witryn, także wojskowych. Ich ataki są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską także w cyberprzestrzeni. To rząd Ukrainy poprosił hakerskie podziemie o pomoc w walce z Rosją w cyberprzestrzeni.

Na granicy polsko-ukraińskiej kolejki uchodźców ciągną się już kilometrami. Po przekroczeniu granicy mają trafiać, jak zapewnił premier, do ośrodków tymczasowych w województwach podkarpackim i lubelskim, a stamtąd docelowo do innych regionów. wielkopolska/" class="auto-term">Wielkopolska jest już przygotowana na pomoc dla uchodźców, jak zapewnił dziś wojewoda Michał Zieliński, a wczoraj marszałek Marek Woźniak, starosta poznański Jan Grabkowski i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Putin chce rozmów

Z pewnością jednak jedną z najważniejszych informacji twego dnia jest ta ogłoszona przez media państwowe w Chinach – że podczas rozmowy przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem Władimir Putin wyraził gotowość do rozpoczęcia rozmów z Ukrainą. Wcześniej taką chęć wyraził prezydent Wołodymyr Zełenski, a prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zaproponował Mińsk jako miejsce spotkania.

Źródło: Onet
Strona głównaWiadomości z PolskiUkraina: Sankcje dla Rosji, wojna w Kijowie i wojna w cyberprzestrzeni