83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru

83. rocznica Zbrodni Katyńskiej, składanie kwiatów fot. UMP

Przedstawiciele władz miasta i województwa 13 kwietnia złożyli kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, by upamiętnić 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. „Putinowska Rosja nie chce słyszeć szumu lasu wyrosłego na katyńskich mogiłach” – uważa marszałek Marek Woźniak.

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – tego dnia w 1943 roku rząd nazistowskich Niemiec ogłosił odkrycie na terenach byłego ZSRR masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Zginęło wówczas prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej, wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, oficerów i policjantów, z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

W Poznaniu uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar Katynia i Sybiru w kościele oo. dominikanów, w której wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa, i Jędrzejem Solarskim, zastępcą prezydenta na czele.

Z kościoła uczestnicy obchodów w asyście wojska i innych służb oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w ogrodzie CK Zamek.

„W czwartek, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, spotkaliśmy się przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu” – podsumował uroczystość na swoim profilu na Facebooku marszałek Marek Woźniak. – „Choć od zbrodni na polskich jeńcach obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i w miejscach, których do tej pory nie poznaliśmy, minęły 83 lata, wielu obywateli Federacji Rosyjskiej, na czele ze swymi władzami, świadomie odrzuca historyczne fakty. Putinowska Rosja nie chce słyszeć szumu lasu wyrosłego na katyńskich mogiłach. Putinowska Rosja nie chce, by strażnicy pamięci, także Rosjanie, przypominali, kto był oprawcą, a kto ofiarą. Putinowska Rosja również dziś zabija bezbronnych obywateli Ukrainy. I kolejny raz kłamie, wykorzystując potężną machinę propagandową. To przejmująca lekcja dla nas – dla społeczeństw demokratycznych, żyjących w świecie zachodnich wartości. To ostrzeżenie przed autorytaryzmem i brakiem społecznej kontroli nad władzą. Tragiczna przeszłość znów stanowi dla nas źródło poważnej refleksji nad bezpieczeństwem państwa, pozycją na scenie międzynarodowej, sojuszami i zagrożeniami. I nad niezmiennością natury ludzkiej pomimo postępu w tak wielu dziedzinach naszego życia”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: