liczniki prądu fot policja Gniezno

71-latek „na lewo” pobierał prąd. Grozi mu kara do 5 lat więzienia

Pracownicy energetyki wykryli podczas kontroli, że lokator jednego z mieszkań w centrum Gniezna nielegalnie pobiera prąd omijając licznik. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia i opłata za pobrany nielegalnie prąd.

Kontrola była przeprowadzona w październiku 2021 roku – i wtedy pracownicy energetyki stwierdzili, że w jednym z mieszkań w centrum miasta dochodzi do nielegalnego poboru energii elektrycznej. Powiadomili o tym policje, a gnieźnieńscy śledczy wszczęli w tej sprawie postępowanie.

Mieszkaniec Gniezna musi się liczyć z dotkliwymi sankcjami. Właśnie został skierowany akt oskarżenia do sądu.

Za kradzież prądu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować naliczoną przez dostawcę energii elektrycznej opłatę za nielegalny pobór, która w tym przypadku wynosi ponad 3 200 złotych.

Policjanci przypominają również, że nielegalne instalacje mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a to z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem, nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

Źródło: KPP Gniezno