otwarcie pętli na Piątkowskiej fot. MPK Poznań

42 urodziny trasy na Piątkowską!

Kto by uwierzył, że to już tyle lat…? Dokładnie 42 lata temu, z powodu rozbudowy osiedli na Piątkowie, otwarto trasę tramwajową do pętli na Piątkowskiej. Wcześniej tramwaje kursowały tylko do Winiar.

Trasa tramwajowa przez Sołacz kojarzy się głównie z linią 9, która do 1974 roku kursowała na Golęcin, a następnie razem z linią 11 na Winiary, po uruchomieniu trasy w tamtym kierunku. Ale szybko dojazd tylko do Winiar przestał wystarczać, bo na Piątkowie powstawały kolejne nowe osiedla, więc potrzebna była sprawna komunikacja z nowo powstającymi osiedlami. Dlatego podjęto decyzję o przedłużeniu linii tramwajowej z Winiar na Piątkowską.

I to właśnie ta linia została otwarta 8 lutego 1980 roku, o godzinie 9.00 rano przez przedstawicieli władz miasta i WPK, którzy uroczyście przejechali całą trasę do nowej pętli Piątkowska. Na miejscu powitali ich przedstawiciele służby zdrowia z pobliskiego szpitala. Oczekiwał również autobus nowej linii autobusowej 90, która miała pełnić funkcję linii dowozowej.

Nową pętlę obsługiwały tramwaje linii 9 i 11 i bardzo szybko okazało się, że ta trasa jest bardzo potrzebna – jeszcze w roku otwarcia, 23 lutego, uruchomiono na niej kolejna linię tramwajowa nr 24, która kursowała w godzinach szczytu, by rozładować niemiłosiernie zatłoczone tramwaje linii nr 9 i 11.

Źródło: MPK