13. Półmaraton Poznań, 19-ty km, pażdziernik 2021 Sławek Wąchała

14. PKO Poznań Półmaraton. Duże utrudnienia dla mieszkańców

3 kwietnia uczestnicy 14. PKO Poznań Półmaraton kolejny raz opanuje Poznań. Imprezie będą towarzyszyć targi Poznań Run Expo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Uczestnicy 14. PKO Poznań Półmaratonu zmierzą się z dystansem 21,097 km. Wystartują o godzinie 9.00 z terenów MTP, tam też zakończą. Trasa jest taka sama, jak w ubiegłych latach: start nastąpi na ul Grunwaldzkiej, potem biegacze ruszą Jugosłowiańską, Taczanowskiego, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską, Dolną Wildą, Piastowską, Drogą Dębińską, Strzelecką, Garbarami i Małymi Garbarami, Solną, Nowowiejskiego, Pułaskiego, Roosevelta, rondo Kaponiera, Bukowską i Grunwaldzką na plac Marka na MTP, gdzie znajduje się meta trasy.

Na MTP w tym czasie będzie się też odbywać wiosenna edycja Poznań Run Expo (1-3 kwietnia), upływająca pod hasłem „Czas na biegową przygodę”. Wcześniej impreza nosiła nazwę Poznań Sport Expo, ale targi wciąż ewoluują.
– Nowa nazwa znacznie lepiej od dotychczasowej oddaje charakter wydarzenia, jakie chcemy organizować i marki, którą chcemy budować – stwierdza Dagmara Suprun, dyrektor Poznań Run Expo.

Biuro zawodów zlokalizowane zostanie w pawilonie nr 3 MTP, tam też bedą czekać pakiety startowe. Bieg zacznie się o godzinie 10.00, ale już na dwie godziny przed jego rozpoczęciem należy liczyć się z utrudnieniami na trasie biegu, między innymi na Bukowskiej i Roosevelta oraz na Grunwaldzkiej i Zeylanda. Będą tam też już od 2 kwietnia obowiązywały ograniczenia w parkowaniu: na Grunwaldzkiej od Bukowskiej do Szylinga zakaz będzie obowiązywał do 3 kwietnia, do godziny 14.00. Kierowcy są proszeni o usunięcie samochodów z trasy biegu.

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, na trasie biegu będą obowiązywały następujące ograniczenia:
– ul. Grunwaldzka – od ul. Roosevelta do ul. Szylinga zamknięta dla ruchu pojazdów, od ul. Szylinga do ul. Jugosłowiańskiej ruch w obu kierunkach po jezdni południowej, od ul. Jugosłowiańskiej do ul. Cmentarnej zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Jugosłowiańska – zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Taczanowskiego – zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Ściegiennego – od ul. Taczanowskiego do ul. Arciszewskiego zamknięta dla ruchu pojazdów, od ul. Arciszewskiego do ul. Jarochowskiego ruch po jezdni południowej w kierunku wschodnim,
– ul. Arciszewskiego – od ul. Ściegiennego do ul. Hetmańskiej ruch po jezdni zachodniej w kierunku południowym,
– ul. Hetmańska od ul. Arciszewskiego do ul. Rolnej – ruch dwukierunkowy po jezdni północnej,
– ul. Dolna Wilda – od ul. Hetmańskiej do ul. Piastowskiej zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Piastowska – zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Droga Dębińska – od ul. Piastowskiej do ul. Bielniki zamknięta dla ruchu pojazdów, od ul. Bielniki do ul. Królowej Jadwigi ruch po jezdni wschodniej w kierunku północnym,
– ul. Strzelecka – od ul. Królowej Jadwigi do ul. Kazimierza Wielkiego ruch po jezdni wschodniej w kierunku północnym,
– ul. Garbary od ul. Krakowskiej/Kazimierza Wielkiego do ul. Wielkiej zamknięta dla ruchu pojazdów, od ul. Wielkiej do ul. Solnej ruch po jezdni wschodniej w kierunku północnym,
– ul. Solna – ruch w obu kierunkach po jezdni północnej,
– ul. Nowowiejskiego – zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Pułaskiego – od ul. Nowowiejskiego do ul. Poznańskiej zamknięta dla ruchu pojazdów,
– ul. Roosevelta – od ul. Poznańskiej do ul. Bukowskiej ruch po jezdni wschodniej na północ,
– ul. Bukowska – zamknięta od ul. Roosevelta do ul. Zeylanda.

Z utrudnieniami muszą się też liczyć pasażerowie miejskiej komunikacji – w miejscach przecinania się trasy biegu z trasami linii tramwajowych i autobusowych będzie dochodziło do czasowego wstrzymywania ruchu. Żeby ułatwić korzystanie z transportu publicznego, MPK uruchomi dwie tymczasowe linie tramwajowe: nr 98 na Górczynie i nr 99 na Dębcu.

Każdy, kto dotrze na wiosenne Poznań Run Expo, będzie mógł wesprzeć pomoc rodzinom z Ukrainy. Od piątku 1 kwietnia wolontariusze i wolontariuszki z poznańskiego oddziału Caritas będą zbierać pieniądze, które, za pośrednictwem Fundacji In_Spire, zostaną przekazane na wsparcie dla dzieci z ukraińskich rodzin.