Wakacje z WOT fot. 12WBOT

Wielkopolska: “Wakacje z WOT” wystartowały!

Prawie 100 osób postanowiło czas wolny od lekcji czy zajęć akademickich, poświęcić na szkolenie wojskowe w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Właśnie rozpoczynają “Wakacje z WOT”.

“Wakacje z WOT” to nie propozycja wypoczynku, lecz szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. Pierwszy turnus właśnie się rozpoczął, kolejna „szesnastka” w ramach letniej akcji wystartuje 27. sierpnia. Przed bramą koszar pojawili się m.in. uczniowie, studenci oraz mistrzyni Polski w karate. Wcześniej każdy z kandydatów został poddany badaniu na obecność SARS CoV-2. Poprzednie edycje projektu pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli. Warto podkreślić, że kandydaci muszą nastawić się na intensywny trening wojskowy.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień mija pod znakiem pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Kandydaci muszą też przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by było wiadomo, z jaką formą wkraczają do wojska.

Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy. W czasie „szesnastki”, przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą.

Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian wyszkolenia każdego terytorialsa dla tych wytrwałych, którzy pozostaną na szkoleniu do końca. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą bataliony 12 WBOT, które mieszczą się w Śremie, Lesznie, Skwierzynie i Dolaszewie.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji kończy się zawsze złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

12 WBOT

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze