11. Enter Enea Festival: odsłona sierpniowa

Enter Enea Festival fot. BW Pictures
9 koncertów muzyków z całego świata, a wszystko to między 13 a 15 sierpnia, w wyjątkowej scenerii jeziora Strzeszyńskiego. Wtedy odbędzie się sierpniowa odsłona 11. Enter Enea Festival.

Pierwszy dzień festiwalu to występ wybitnego wirtuoza skrzypiec, Mariusza Patyry, któremu będą towarzyszyli białoruscy muzycy: pianista, Kirył Keduk, oraz wiolonczelista Mikhail Radunski. Drugiego dnia usłyszymy elementy andaluzyjsko-arabskich brzmień, które zaserwuje izraelski pianista Omri Mor, występującym ze swoim trio, a trzeciego dnia Kapela ze Wsi Warszawa zadba o folkowy klimat koncertu.

Nie zabraknie gościnnych występów Leszka Możdżera na koncertach zaproszonych gości: ikony petersburskiego jazzu, Andrei Kondakov Trio, wirtuoza gitary, Adama Palmy, któremu na perkusji będzie towarzyszył Tomas Celis Sanchez oraz Marcin Pater Trio, formacji łączącej dźwięki wibrafonu, kontrabasu i perkusji.

Wyjątkowym koncertem na Enter Enea Festival będzie projekt Michała Urbaniaka „UrbSymphony”, zaprezentowany w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu prowadzonej przez Katarzynę Tomalę-Jedynak oraz z udziałem Marcina Pospieszalskiego na basie, Franka Parkera na perkusji, Michaela „Patches” Stewarta na trąbce i Leszka Możdżera. Do programu międzynarodowego dołączy żywa legenda muzyki – amerykańska perkusistka, Marilyn Mazur, z polskich twórców zagra Marta Wajdzik Quartet, młoda siła europejskiej sceny. W piątek o g. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Edyty Hul pt. „Currara” w ABC Gallery. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

Bilety jednodniowe i trzydniowe karnety do nabycia na platformach eventim, bilety24 i ebilet.

PROGRAM

13.08 / PIĄTEK

18:00 Edyta Hul „Currara”

19:30 Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Keduk

Marta Wajdzik Quartet

„UrbSymphony” Michał Urbaniak / Leszek Możdżer / Marcin Pospieszalski / Michael Patches Stewart / Frank Parker / orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak

14.08 / SOBOTA

19:30 Adam Palma & Tomas Celis Sanchez feat. Leszek Możdżer

Andrei Kondakov Trio feat. Leszek Możdżer

Omri Mor Trio

15.08 / NIEDZIELA

19:30 Marcin Pater Trio feat. Leszek Możdżer

Kapela ze Wsi Warszawa feat. Leszek Możdżer

Marilyn Mazur

BIOGRAMY:

Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Keduk

Mariusz Patyra to prawdziwy wirtuoz skrzypiec, który jako pierwszy Polak wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui. W ramach edycji w 2001 roku Patyra otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację „Kaprysów” Paganiniego oraz „Il Cannone” – kopię skrzypiec wielkiego mistrza. Jego dorobek płytowy obejmuje albumy z największymi dziełami literatury skrzypcowej Vivaldiego, Paganinego, Saint-Saënsa i Wieniawskiego. Koncertował na całym świecie, w wielu krajach Europy, Japonii, Stanów Zjednoczone Ameryki i w Ameryce Południowej. Mariusz Partyra gra na kopii Guarneri del Gesu autorstwa Wojciecha Topy z roku 2020. Na Enter Enea Festival Mariusz Patyra będzie towarzyszył wiolonczelista, Mikhail Radunski i pianista, Kirył Keduk.

Marta Wajdzik Quartet

Marta Wajdzik – urodzona w 2001 roku saksofonistka altowa i sopranowa, flecistka, kompozytorka, producentka muzyczna. Jest laureatka konkursów muzyki klasycznej, od 2012 r. skupiona na rozwoju w kierunku muzyki jazzowej. W grudniu 2019 r. wraz z Pałwem Tomaszewskim, Robertem Kubiszynem oraz Pawłem Dobrowolskim nagrała swoją debiutancką płytę elektro-akustyczną „My Planet”, której premierowy koncert otwierał Lotos Jazz Festiwal 22 Bielską Zadymkę Jazzową. Miała okazję występować m.in. z Urszulą Dudziak, która komentowała ją jako niezwykły talent, który z pewnością wkrótce podbije międzynarodowe sceny,” a także Henrykiem MisÌkiewiczem, który ogłosił ją „najwybitniejszą artystką młodej generacji”.

„UrbSymphony” Michał Urbaniak / Leszek Możdżer / Marcin Pospieszalski / Michael Patches Stewart / Frank Parker / orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak

Michał Urbaniak jest jedną z największych gwiazd jazzowych. Gra na skrzypcach, saksofonie, komponuje, aranżuje i rozwija młode talenty. Od 1973 roku mieszka na stałe w Nowym Jorku. Sławę i uznanie przyniosła mu płyta „TUTU” nagrana z najbardziej popularną postacią jazzową – Miles’em Davisem. Michał Urbaniak jest prężnie działającym artystą: nagrał ponad 60 albumów i stworzył wiele projektów, jak „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator” czy „UrbSymphony”. Jest pierwszym muzykiem w historii, który wprowadził rap i hip-hop do filharmonii. W 1992 roku magazyn jazzowy „Down Beat” umieściło jego nazwisko w 5 kategoriach wśród największych muzyków jazzowych. Na Enter Enea Festival „UrbSymphony” wykona orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak wraz z zaproszonymi gośćmi: basistą, Marcinem Pospieszalskim, trębaczem, Michael „Patches” Stewart, perkusistą, Frankiem Parkerem, Leszkiem Możdżerem i Michałem Urbaniakiem.

Adam Palma & Tomas Celis Sanchez feat. Leszek Możdżer

Adam Palma jest polskim wirtuozem gitary, który koncertował z najwybitniejszymi gitarzystami akustycznymi na świecie takimi jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel czy Bireli Lagrene. Na rodzimej scenie muzycznej współpracował m.in. z Ewą Bem, Edytą Górniak, Krzesimirem Dębski, Leszkiem Możdżerem. Mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie wykłada w klasie gitary na Uniwersytecie w Manchesterze. Adam jest autorem czterech solowych płyt, ostatnia – „Adam Palma Meets Chopin” to pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina na gitarze akustycznej, które przyniosło Adamowi uznanie krytyków i recenzentów oraz przydomek „Gitarzysty Chopina”. Chicago Tribune umiejscowiło ją wśród 10 najlepszych płyt jazzowych pierwszej połowy 2020 roku. W zeszłym roku Adam Palma został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Polskiej – Gloria Artis”. Podczas Enter Enea Festival artyście towarzyszyć będzie niezwykle ceniony sideman, Tomas Celis Sanchez, który zagra na instrumentach perkusyjnych. To czarodziej szelestów i subtelnych brzmień wydobywanych z mało popularnych instrumentów: udu, djembe, rain stick czy kongo. W finale koncertu do wykonawców dołączy Leszek Możdżer.

Andrei Kondakov Trio feat. Leszek Możdżer

Andrei Kondakov jest jednym z najwybitniejszych, najlepszych i najbardziej utytułowanych rosyjskich kompozytorów jazzowych i pianistów. Muzyk, którego cechami charakterystycznymi są bezbłędna technika wykonawcza i prawdziwa otwartość na wszelkie kierunki i eksperymenty muzyczne, jest stałym gościem festiwali jazzowych i najlepszych klubów jazzowych na całym świecie. Jako inicjator wielu rosyjskich i międzynarodowych projektów jazzowych i dyrektor artystyczny najsłynniejszego petersburskiego klubu jazzowego – JFC Jazz Club, Kondakov zyskał sławę jako ikona petersburskiego jazzu. Kondakov doskonale miesza i łączy elementy muzyki neoklasycznej, rockowej i jazzowej z klasyczną harmonią oraz swobodą współczesnych struktur rytmicznych. Na scenie Enter Enea Festivalu zaprezentuje się w trio ze swoimi przyjaciółmi, wybitnym kontrabasistą Vladimirem Volkovem i perkusistą Garym Bagdasarianem.

Omri Mor Trio

Omri Mor jest pianistą, kompozytorem i aranżerem urodzonym w Izraelu. Jest pół Irakijczykiem, pół Argentyńczykiem. Omri Mor ukształtowały trzy wpływy muzyczne, którym pozostał wierny: muzyka klasyczna, jazz i muzyka arabsko-andaluzyjska. Muzyka andaluzyjska ma wspaniałą tradycję w Izraelu i Omri Mor pragnie ją kultywować. Często koncertuje z trio basisty Avishaia Cohena – trio to pierwszy autorski projekt muzyka. Na wydanym trzy lata temu debiutanckim albumie Omri Mor „It’s about time” (tłum. polskie „Najwyższy czas!”) jego wyjątkowy język muzyczny jest na szczycie. Uduchowione kompozycje artysty są symbolem jego różnorodnych wpływów muzycznych i pokazują jego wirtuozowskie umiejętności pianistyczne. Album jest symbolem fascynacji młodego pianisty muzyką różnych światów, które łączy ze sobą z mistrzowskim kunsztem i głębokim szacunkiem.

Marcin Pater Trio feat. Leszek Możdżer

Marcin Pater Trio to formacja jazzowa z Katowic, której liderem, kompozytorem i wibrafonistą jest Marcin Pater. Do projektu muzyk zaprosił swoich przyjaciół z tego samego podwórka – z wydziału jazzu i muzyki estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach – kontrabasistę, Mateusza Szewczyka i perkusistę, Adama Wajdzika. W 2019 roku ukazał się ich album studyjny „Nothing But Trouble”, który udało się zrealizować dzięki wygranej w konkursie międzynarodowym, Jazz Juniors w 2018 roku. Do współpracy nad płytą zaprosił gościnnie Jakuba Mizerackiego, jednego z najznakomitszych gitarzystów młodego pokolenia. Muzyka zespołu to połączenie jazzowo-rockowych brzmień i wibrafonu, który jest wyróżnikiem w autorskich kompozycjach lidera.

Kapela ze Wsi Warszawa feat. Leszek Możdżer

Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, wykorzystywaniu tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, cymbały, barabany), wykonania dawnych utworów brzmią bardzo nowocześnie. Zespół ma na swoim koncie nagrody międzynarodowe za najlepsze wydawnictwa folk/ethno/worldmusic. Brytyjska BBC nakręciła 60-minutowy film o zespole, który transmitowany był w wielu krajach na świecie. Te wyróżnienia pociągnęły za sobą zamówienia na kompozycje do gier, ścieżek dźwiękowych do filmów, produkcji teatralnych oraz liczne koncerty na świecie, których zespół zagrał już ponad tysiąc, głównie poza Polską. Muzycy odwiedzili już ponad 30 krajów na czterech kontynentach. W listopadzie 2020 roku ukazał się ich nowy album muzyczny „Uwodzenie”, w którym można znaleźć inspiracje ukochanym Mazowszem i nurtami Wisły.

Marilyn Mazur

Marilyn Mazur jest jedną z nielicznych kobiet w panteonie sław światowego jazzu. Jako kompozytorka, pianistka i liderka wielu zespołów jest ozdobą festiwali na świecie. Jest afroamerykańskiego i polskiego pochodzenia. Znana z nagrań i koncertów w zespołach takich sław, jak Miles Davis, Gil Evans, Wayne Shorter, Andreas Vollenweider czy Jan Garbarek. Największa sławę i uznanie przyniosła jej współpraca z tuzami jazzu, przede wszystkim z samym Milesem Davisem. Była perkusistką w jego grupie w latach 1985, 1988 i 1989. W 1986 r. została perkusistką słynnej orkiestry Gila Evansa. Rok później wyruszyła w światową trasę koncertową z Wayne Shorter Quintet. W 1989 r. rozpoczęła realizowanie swojego wymarzonego projektu „Future Song”, o którym fantazjowała podczas tras z Davisem. W 1991 roku rozpoczęła trwającą do dziś współpracą z Janem Garbarkiem. Jej twórczość jest naprawdę bogata i inspirująca. W 2019 roku wydała album „Shamania”, na którym zaprezentowała orkiestrę złożoną z 10 silnych, skandynawskich, kobiecych osobistości muzycznych.

Enter Enea Festival

Podziel się: