policja fot. Sławek Wąchała

101 kilometrów w terenie zabudowanym. 16-latek za kierownicą

101 km na godzinę w obszarze zabudowanym – z taką prędkością jechał 16-letni kierowca osobowego audi zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z kaliskiej drogówki. Tłumaczył, że spieszył się na sprawdzian.

2 marca rano policjanci kontrolujący prędkość kierowców na terenie powiatu kaliskiego zauważyli kierowcę audi, który jechał znacznie szybciej niż zezwalają na to przepisy. Pomiar prędkości wykazał, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km na godzinę, auto jechało z prędkością aż 101 km. Funkcjonariusze natychmiast postanowili ostudzić pirackie zapędy kierującego audi i przystąpili do kontroli drogowej.

Jakież było ich zdziwienie, gdy się okazało, że za kierownicą auta siedzi 16-letni chłopak, który nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Nastolatek posiadał prawo jazdy kat. „B1” uprawniające do kierowania tzw. „czterokołowcem lekkim”. Taka kategoria nie uprawnia do kierowania typowym samochodem osobowy, takim jak choćby ten, który prowadził nastolatek.

Chłopak próbował przekonać policjantów, że zabrał auto pod nieobecność rodziców, bo śpieszył się na sprawdzian do szkoły.

Funkcjonariusze z drogówki zatrzymali uprawnienia nastolatka. Tak duże przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy oraz wysokim mandatem – ale w tym przypadku konsekwencje będą inne. Samochodem kierował niepełnoletni, w dodatku bez uprawnień do prowadzenia tego rodzaju pojazdu. Dlatego materiały zostaną przekazane do sądu rodzinnego.

Źródło: KMP Kalisz