13. Półmaraton Poznań, Karolina Nadolska, październik 2021 Sławek Wąchała

Zwyciężczyni 13. PKO Poznań Półmaratonu zdyskwalifikowana!

W październikowym półmaratonie wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Gicha Tabita – jednak z otwartych teraz badań wynikło, że Kenijka stosowała doping. Zwyciężczynią zostaje więc Karolina Nadolska, która dotąd zajmowała drugie miejsce.

Organizatorzy 13. PKO Poznań Półmaratonu opublikowali dziś komunikat w tej sprawie: „Informujemy, że w dniu 22.12.2021 r. nastąpiło otwarcie dokumentacji badań antydopingowych przeprowadzonych podczas 13. PKO Poznań Półmaratonu. Wyniki badań próbki A należącej do GICHA TABITA (KEN) wykazały obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą “Listą Zabronioną WADA”.

Zawodniczka zrezygnowała z prawa do badania próbki B. Tym samym wynik badania próbki A został uznany za ważny, a Organizator – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji dyskwalifikuje zawodniczkę. Zwyciężczynią 13. PKO Poznań Półmaratonu w klasyfikacji generalnej kobiet z wynikiem 1:09:18 zostaje KAROLINA NADOLSKA (POL). Warto dodać, że osiągnięty na mecie wynik Karoliny jest aktualnym rekordem Polski w półmaratonie, który został ratyfikowany kilka dni temu przez Polski Związek Lekkiej Atletyki”.

Bieg ukończyło 4902 zawodników. Wynik ten uplasował poznański półmaraton na 1. miejscu pod względem frekwencji wśród zorganizowanych w 2021 roku biegów na dystansie 21,097 km.

Źródło: 13. PKO Poznań Półmaraton