Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Zwolnienia lekarskie – tylko elektroniczne

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Nie będzie możliwości wystawiania tradycyjnych zwolnień. Co to oznacza dla pracownika, pracodawcy i lekarza?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (E-ZLA) ma automatycznie trafiać do pracodawców i ułatwić życie pacjentom. Jego stosowanie wiąże się jednak z kilkoma zasadami, o jakich warto pamiętać.

Ważne dla pracowników

Gdy lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, pracownik nie musi dostarczać go pracodawcy. Jest jednak warunek: pracodawca musi mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli go założył, to ma również dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. E-ZLA zostanie przesłane automatycznie, a osoba na zwolnieniu może spokojnie wracać do zdrowia. Wystawione przez lekarza E-ZLA każdy może zobaczyć na swoim profilu na PUE ZUS (www.zus.pl). Nie trzeba więc prosić o wydruk zwolnienia.

Jeśli pracodawca nie ma swojego profilu na PUE ZUS, nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć wydruk zwolnienia – z podpisem i pieczątką. Ten dokument należy dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że potrzebny jest wydruk e-ZLA, lekarz dowie się z systemu, w którym wystawia zwolnienia.

Ważne dla pracodawców

Jeżeli lekarz wystawi pracownikowi elektroniczne zwolnienie, to pracodawca z profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) natychmiast dostanie o tym informację. Dzięki temu właściwie rozliczy składki i świadczenia oraz uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych. Powiadomienia o e-ZLA można dostawać mailem lub SMS-em.

Jeśli pracodawca ma swój profil na PUE ZUS i otrzymuje elektroniczne zwolnienia lekarskie, pracownik nie musi przynosić ich w wersji papierowej. E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i zapisuje się w nim. Nie trzeba więc dostarczać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS.

Jeśli pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, pracodawca musi wystawić zaświadczenie na druku Z-3 i przekazać je do ZUS wraz z niezbędną dokumentacją. Zaświadczenie to może przekazać przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je danymi pracodawcy i danymi z e-ZLA. To zaświadczenie ZUS potraktuje także jako wniosek pracownika o zasiłek.

Ważne dla lekarzy

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS albo w aplikacji, której lekarz używa w swoim gabinecie – jeśli ma ona taką funkcję. Większość danych potrzebnych do tego, aby wypełnić e-ZLA, automatycznie pobierze się z systemu albo będzie można wybrać je z listy.

Przy wystawianiu e-ZLA, w systemie jest dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Elektroniczne zwolnienie automatycznie trafia do systemu ZUS i zostaje w nim zapisane. Nie trzeba dostarczać papierowych zwolnień do ZUS ani przechowywać ich drugiej kopii. Lekarz nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.

Więcej informacji można znaleźć na: http://www.zus.pl/ezla

Autor: UMP

Strona głównaPoznańZwolnienia lekarskie - tylko elektroniczne