ZUS: Ulgi dla przedsiębiorców działających w kulturze

ZUS Dąbrowskiego
Przedsiębiorcy zajmujący się działalnością kulturalną mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia.

– Rozwiązanie to dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne, wpisane do ministerialnego wykazu – wylicza Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Umorzenie przysługuje, jeśli doświadczyli spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Dodatkowo podmiot musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. oraz złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe.

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B.

ZUS

Podziel się:

Ostatnio dodane: