12. wielkopolska/" class="auto-term">Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jej żołnierze zawsze składają kwiaty na grobie dowódcy powstania, a jednocześnie patrona brygady – generała Stanisława Taczaka.
– Zawsze podkreślamy, że powstanie wielkopolskie ma dla nas ogromną wartość – mówi płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – 12. WBOT dziedziczy tradycje powstańcze, a jej patronem jest gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania. Każdy batalion wchodzący w skład brygady uczcił pamięć po bohaterach w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.
Generał Stanisław Taczak urodził się 8. kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, jeszcze jako podpułkownik Armii Wielkopolskiej. Jego zasługą była integracja i koordynacja działań spontanicznie powstających oddziałów powstańczych. To on był organizatorem sztabu powstańczego płk Józefa Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego Wojsk Wielkopolskich. Swoją wartość i talent pokazał także podczas Bitwy Warszawskiej, gdzie w dniach 23–26. sierpnia 1920 był dowódcą 17. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej.
31. marca 1924 Stanisław Taczak awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17. Dywizji Piechoty. W 1930 roku, po przejściu w stan spoczynku, zaangażował się w prace na temat upamiętnienia dziejów Powstania Wielkopolskiego oraz w wielkopolski ruch pożarniczy. W czasie II wojny światowe trafił do niewoli jako generał w stanie spoczynku i wrócił do Polski dopiero po 1945 roku. Zmarł 2. marca 1960 roku w Malborku, tam też został pochowany. Jednak po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Tutaj też co roku na jego grobie składają kwiaty żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi jego imię.